Zinciriye Medresesi ‘sessiz’ bırakıldı

0
249

Mêrdîn’de görkemli kubbeleri ve yüzyılları bulan tarihiyle görenleri büyüleyen Zinciriye Medresesi, siyasal ve ekonomik krizin sessizliğini yaşıyor. İhtişamlı yapısıyla Mezopotamya Ovası’na tepeden bakan medreseden kenti seyretmenin keyfi ise paha biçilemez

Bir açık hava müzesini andıran Mêrdîn’in (Mardin) tarihi yapıları içerisinde en dikkat çeken eserlerden biri de Zinciriye Medresesi. Hala askeriyenin elinde bulunan ve halka kapalı Mêrdîn Kalesi’nin hemen altında bulunan medrese, kentin üst bölümünde bulunduğu için hem Mezopotamya Ovası’nı hem de sarı taşlarla bezenmiş kentin sokaklarını, minare ve çan kulelerini görmek mümkün. Bir dönem rasathane olarak kullanılan Medrese’den bugün yıldızları izlemek zor olsa da kenti seyretmek için nadir bir mekan.

12_mardinTarihsel bir yapı

1385 yılında Melik Necmeddin İsa tarafından yaptırılan medrese, “Sultan İsa Medresesi” adı ile de bilinir. Timur ve ordusuyla mücadele eden Melik İsa’nın bir süre burada da hapsedildiği söylenir. İki giriş kapısı bulunan medresenin kapılarından biri cami tarafındaki koridora diğeri ise avluya çıkar. Her iki kapı üzerinde bulunan işlemeler göz kamaştırırken, kapılardan biri orijinal halini kaybetmiş durumda.

Yapının en dikkat çekici yanlarından biri de taşlarla dilimler şeklinde işlenmiş kubbeleri ve tüm kenti ayaklarının altında gören avluya sahip. İki katlı medresenin içinde avlu, cami, türbe ve derslikler mevcut.

Eski hali yok

Revak kemerlerinin altında sivri kemerli bir çeşme; Çeşme önce küçük bir havuza oradan da avlunun ortasında bulunan büyük havuza akar. Cami ve türbenin yüksekliği ikinci katla aynı hizada bütünleşmesi dikkat çekiyor. Mardin Müzesi kuruluncaya kadar kentte müze işlevi gören ve tarihi eserlerin sergilendiği medrese, Artuklu Üniversitesi’nin kuruluşuna da ev sahipliği yaptı.

Ziyaretçilere açık olan Zinciriye Medresesi ekonomik ve siyasal krizlerden kaynaklı şimdilerde sessiz. Önceki yıllarda günlük yüzlerce insanın ziyaret ettiği tarihi yapı, bugünlerde sayılı ziyaretçiler uğruyor. Medrese görevlisi, eskisi kadar kalabalık olmadığını ve gelenlerin de tarihi bilgi yerine avlusunda fotoğraf çektirdiğini dile getirdi.

MÊRDÎN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here