Bab’ta sınırı Rusya çizmiş

  0
  136

  “Fırat Kalkanı” isimli harekat kapsamında Suriye topraklarında bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ona bağlı silahlı gruplar, Bab’a girerken; Suriye rejim güçleri de Tedef yönünden ilerliyor. Bölgede rejim ile TSK-ÖSO arasında yeni bir çatışma riski doğarken Rusya Savunma Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. Bakanlık, “Tadif’teki ilerlemenin sonucunda Suriye ordusu, Türkiye ile üzerinde mutabık kalınan ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bulunduğu geçici sınır çizgisine ilerledi” açıklaması yaptı.

  Gizli anlaşma

  Böylece Türkiye ile Rusya’nın bölgede gizli alan paylaşımları yaptıkları, kendilerine göre sınırlar belirledikleri de ortaya çıkmış oldu. Açıklamada, Rusya’nın hem Suriye rejimine hem de Türkiye’ye hava desteği verdiğinin belirtilmesi ise dikkat çekti. Bab ve çevresindeki duruma bakıldığında Rusya ile Türkiye’nin kentin güneyinde (Bab ile Tadif arasında) geçen Halep yolunu sınır olarak belirlediği görülüyor.

  5 günde 16 asker

  Bu arada Bab’tan peş peşe asker ölümleri haberleri gelmeye devam ediyor. DAİŞ çeteleriyle yaşanan çatışmalardan önceki gece yaralanan askerlerden biri daha yaşamını yitirdi. Dün de yaşanan çatışmalarda bir asker yaşamını yitirdi. Ayrıca Rusya’nın 9 Şubat’taki hava saldırısında ağır yaralanan bir asker de yaşamını yitirdi. Böylece son 5 günde yaşamını yitiren asker sayısı 16’ya yükseldi.

  Hawar Haber Ajansı ise Bab’taki kaynaklara dayandırdığı haberde dün Bab’ta yaşanan çatışmalarda TSK ve ÖSO’dan 26 kişinin öldüğünü duyurdu.

  HABER MERKEZİ

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here