Van Gölü tehdit altında

0
122

Van Gölü üzerinde kurulan arıtma tesisinin yetersizliği nedeniyle 20 kilometrelik alan, çamur deryasına dönüştü. Önlem alınmazsa Van Gölü büyük bir felaketle karşılaşacak

Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü, duyarsızlığa kurban gidiyor. Günden güne kirletilen göl üzerinde, 1989 yılında 400 bin nüfus kapasitesine göre kurulan Wan Büyükşehir Belediyesi Atık Sular Arıtma Tesisi’nde sadece kanalizasyon sularının yüzde 25’i arıtılmakta. Nüfusu bir milyonu aşan kentte bulunan tek arıtma tesisinde yüzde 75’li kanalizasyon suları da direkt göle akıtılıyor. Saniyede bin 800 litre atık suyun akıtıldığı gölün 20 kilometre buyunca uzanan kıyı şeridi ise çamur deryasına dönüşmüş durumda.

Kokudan geçilmiyor

Arıtma tesisinin bulunduğu göl kıyısının yaklaşık 5 kilometrelik alanı, tel örgülerle kapatılırken, gölden yayılan pis koku ise 5 kilometre uzağa kadar yayılıyor. Çevrede bulunan yurttaşlara kapatılan sahil kısmının uzağından geçen yurttaşlar bile pis kokudan etkilenmemek için yüzlerini kapatıyor. Atık suların direkt göle akıtıldığı suyun tamamı çamur rengine dönüşürken, göle atılan diğer çöp ve hayvan pisliği de sahil kıyısına vurmuş durumda.

Felaket kapıda

Wan Çevre Derneği Başkanı Ali Kalçık, “Yetkililer bu duruma bir çözüm bulmalı. Saniyede Van Gölü’ne 1800 litre pislik dökülüyor. Göle bir sürü kaynak su geliyor bu sular dere ya da akarsu değil hepsi kanalizasyon suyu. Gölün sonu geliyor, büyük bir felaket ile karşı karşıya. Göl olmazsa, Van da olmaz. Acilen bir çare bulunmalı” dedi.

Arıtma tesisi şart

Wan Ekoloji Meclisi Yöneticisi Fatih Şahin ise göl üzerinde biyolojik arıtma tesisi olmadığı hatırlatmasında bulunarak “Arıtma tesislerinden göle akıtılan kanalizasyon suyunun haddi var hesabı yok. Yeni kurulan TOKİ’lerin kanalizasyon suları da arıtılmadan göle dökülüyor. Diğer bir kıyı üzerinde 20 tesis kurulu, o da gölü çok kirletiyor. Göl üzerinde biyolojik arıtma acil yapılmalı; bu olmazsa Van Gölü yok olma ile karşı karşıya gelecek” uyarısında bulundu.

WAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here