Erdoğan: Trump’la görüşmemiz virgül değil nokta mesafesinde olacak

0
126

Çin ziyareti öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti için “Sayın Trump’la yapacağımız görüşme virgül değil nokta mesafesinde olacaktır” dedi. Erdoğan, Brüksel Belediye Başkanı’na da “Ben zirveye gidiyorum, zırvaya değil” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ziyaret öncesi Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, ABD’nin YPG’ye silah yardımına ilişkin olarak şunları söyledi:

ABD ZİYARETİ: ENDİŞELERİMİ DİLE GETİRECEĞİM

“Şu anda Amerika hala bir geçiş sürecini yapıyor. Bu geçiş sürecini yaşaması sebebiyle de bizim burada çok daha dikkatli, çok daha hassas olmamız gerekir. Bizim bütün temennimiz, şu anda ABD’den, daha önceden gelen bazı işlemler var. İşte bunlar YPG’ye verilen silah destekleri… Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil. Bunların bütün belgeleri elde, bunu kendileri de kabul ediyor. Bu tabii bizim ABD ile olan stratejik ilişkilerimize, stratejik mutabakatımıza ters düşen gelişmeler. Biz tabii bunların olmasını arzu etmeyiz, bunları ifade edeceğiz, bunları görüşeceğiz. Trump’la görüşmemde endişelerimizi dile getireceğim.

Bu bölgede ne Amerika’ya tehdit var ne Rusya’ya tehdit var, tehdit bize, tehdit o ülkenin kendi insanlarına. Peki, tehdit bize olduğuna göre başkalarına ne? Eğer bir iyilik yapacaklarsa şu anda biz, Amerika Birleşik Devletleriyle NATO’da beraberiz. Dolayısıyla NATO’ta ittifak halinde olduğumuz böyle güçlü bir ülke, herhalde güçlü bir ortağıyla bu bölgede çok daha farklı adımları bizimle atmalı. Asla biz terör örgütünü Amerika’nın yanına veya Amerika’yı terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz. Bunu doğru da bulmuyoruz.

TRUMP’LA GÖRÜŞMEMİZ NOKTA MESAFESİNDE OLACAK

Bir öncü ekibi ABD’ye göndermiştik. Oralarda bazı ön görüşmeleri yetkililerle yaptılar. Heyetimiz döndü. Şimdi de biz en üst düzeyde Sayın Trump’la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil, nokta mesafesinde olacaktır. Bu bakımdan önemli. DEAŞ ile mücadeleyi şu anda en üst düzeyde veren biziz. Türkiye’den başka DEAŞ ile bu denli mücadele veren var mı? Yok. Hepsi işin lafını yapıyor. Türkiye olarak biz içeride ve dışarıda bu işin icraatını yaptık. Yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu DEAŞ olabilir, PKK olabilir, PYD, YPG olabilir.”

BRÜKSEL BELEDİYE BAŞKANI’NA: ZİRVEYE GİDİYORUM, ZIRVAYA DEĞİL

Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur tarafından, “Erdoğan’ın burada kendi küçük partisini vermesi söz konusu olamaz” sözlerine ilişkin Erdoğan, ” Brüksel Belediye Başkanı NATO adına konuşamaz. O kendi işine baksın. Bıraksın da bu ülkedeki üst düzey kişiler konuşsun. Brüksel Belediyesi’ni ziyaretine gitmiyorum, NATO Zirvesi’ne gidiyorum. ‘NATO Zirvesi’ne de sokmam’ diyorlarsa çıksın açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum, zırvaya değil” diye konuştu.

‘GÜLEN’İN İADESİNİ SONUNA KADAR KOVALAYACAĞIZ’

Erdoğan, Fetullah Gülen’in iade sürecine ilişkin de şunları söyledi: “Ben Sayın Trump’la bunları etraflıca tabii ki görüşeceğim. Burada da yine hazırladığımız bazı bilgi, belgeler var. Onları da kendilerine takdim edeceğiz. Fakat Sayın Trump’ın burada iradesini tabii çok önemsiyorum. O işi sonuna kadar kovalayacağız. Bana göre Amerika Birleşik Devletleri, FETÖ’nün adeta bir kuluçka yuvası haline gelmemeli.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here