Kapatılan MEYADER Eşbaşkanı tahliye edildi

0
160

KHK ile kapatılan MEYADER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada tahliye edildi.

Demokratik çözüm sürecinde yürütülen soruşturma kapsamında “Kent Meclisi”nde yer aldığı ve çatışmalarda yaşamını giren PKK’lilerin cenazelerine katıldığı iddiasıyla 15 Mart’ta tutuklanan KHK ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYADER) Eşbaşkanı Ayşe Dicle hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, “Örgüte üye olma” ve “Örgüt propagandası yapma” ile suçlanan Dicle ile tutuksuz yargılanan 2 sanık katılırken, avukatları da hazır bulundu. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DEP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, İmam Taşçıer ve Meral Danış Beştaş ile kapatılan MEYADER’in eski yöneticileri, sanık yakınları duruşmayı izledi.

Kimlik tespiti ve iddianamenin özetini okunmasıyla başlayan duruşmada Dicle savunmasını tercüman aracılığıyla Kürtçe yaptı. Bölgede 40 yıla yakın süredir devam eden çatışmalı süreç nedeniyle yaşamını giren ailelere yardım amacıyla kurulan MEYADER’in Eşbaşkanı olduğunu belirterek, “Derneğimiz bölge illerinde yaşanan 40 yıllık savaşta çocuklarını ve yakınlarını kaybeden aileler arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmektedir. Yaptığımız çalışmalar insan hakları çerçevesindedir. Bir anne olarak kimsenin ölmesini ve gözyaşı dökmemesi için çalıştım. Bu amaçla yaşamını yitiren polis ve asker aileleriyle bir araya geldik” diyerek, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

Diğer sanıklar da suçlamaları reddederek beraatlarını istedi. Savcı, mütalaasında Dicle’nin tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Sanık avukatları ise suçlamaların asılsız olduğunu belirterek, Dicle’nin tahliye edilmesini istedi.

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, suçun vasfı, delil durumu ve tutuklu yargılandığı süreyi göz önünde bulundurarak Dicle’nin “adli kontrol” şartıyla tahliyesine karar verdi. Mahkeme, gizli tanık “Kadife”nin tarafların bulunmadığı bir ortamda dinlenmesine, tarafların varsa soruları önceden mahkemeye yazılı olarak yollanmasına da hükmetti. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here