Kayyum Sümeyye’ye devretti!

0
156

Kayyum atanan Payîzawa Belediyesi’ne ait Kadın Yaşam Merkezi, KADEM’e devredildi. KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde açılış yapması bekleniyor. Döneminde Kadın Merkezi’ni açan Eşbaşkan Çetin ise ‘kadınlara hizmetten’ tutuklu

Yüksek oy oranları ile seçilen Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Belediye Eşbaşkanlarının görevden alınarak yerine atanan kayyumlar, hem eşbaşkanlık sistemini hem de kadın kurumlarını ilk hedef olarak belirledi. Atama ile gelen kayyumlar, belediyelere ait Kadın Politikaları Müdürlükleri, kadın kurumları ve yine kadınlara özgü atölye, kooperatif gibi birçok çalışmayı durdurmuştu.

Wan’ın Payîzawa (Gürpınar) Belediyesi’ne atanan kayyum ise belediyeye ait Kadın Yaşam Merkezi’ni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın başkan yardımcılığını yaptığı KADEM’e devretti.

Kapatılan kurumun açılışına gelecek

Belediye Eşbaşkanları Yıldız Çetin ve Zeki Yıldız, 3 Şubat 2017 tarihinde görevlerinden uzaklaştırılmıştı. Eşbaşkanların yerine atanan kayyum Gürpınar Kaymakamı Osman Doğramacı, sağlık ocaklarını ve kadın kurumlarını kapatmak gibi birçok uygulamaya başvurmuş ve kentte tepki toplamıştı. Doğramacı, şimdi de DBP’li belediyenin açtığı Kadın Yaşam Merkezi’ni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın başkan yardımcılığını yürüttüğü Kadın ve Demokrasi Derneği’ne (KADEM) devretti. Sümeyye Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde ilçeye gelerek KADEM’in açılışına katılacağı belirtildi.

Çetin, kadınlara hizmetten tutuklu

Kadın Yaşam Merkezi’nin açılışını yapan Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin ise, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınarak tutuklandı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Yıldız’a yönelttiği suçlar arasında Kadın Yaşam Merkezi’nde kadınları bilinçlendirme seminerleri vermek de bulunuyor. Yine Yıldız’a yöneltilen suçlamalar arasında; kadınların sosyal yaşama katılımı için kreş, sera, kütüphane, kültür evi açmak da bulunuyor.

Kreşe de eşini atamıştı

Kayyum daha önce de belediyenin açtığı ‘Xeyri Şinik’ isimli Kürtçe kreşi müftülüğe bağlayarak Kuran kursuna dönüştürmüş ve eşi Hatice Doğramacı’yı da kreşe müdür olarak atmıştı. İlçedeki Muharrem Taş Sağlık Merkezi de Doğramacı tarafından kapatılmıştı. Kapatılan sağlık merkezi, 2014’te donarak yaşamını yitiren ve babasının cenazesini, sırtındaki çuvalda taşıması ile hafızalara kazınan Muharrem Taş anısına yapılmıştı.

Kayyumlar işgaldir

Konu ile ilgili görüşlerini aktaran HDP Payîzawa İlçe Eşbaşkanı Handan Karakoyun, belediyenin işgal edildiğini ve böyle bir anlayıştan zaten hizmet beklenemeyeceğini söyledi. Kayyumların Kürtlere ve kadınlara ait birçok kazanımı yok etmek için atandığını ve bunun gereklerini de yerine getirdiğini söyleyen Karakoyun, halkın gerekli yanıtı vereceğini belirtti.

WAN/ANF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here