PSAKD Başkanı Kaplan: Hükümet eğitimcilerin sesini duysun diye açlık grevi yapıyoruz

0
130

KHK ile üniversiteden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın  açlık grevlerinin 65. gününde destek için PSAKD tüm şubeleriyle birlikte bir günlük açlık grevine girecekler. Eyleme ilişkin PİRHA’ya konuşan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan PSAKD olarak eğitimcilerin sesinin daha geniş kitlelere duyurabilmek için bu akşam saat 18.00’de açlık grevine başlayacaklarını belirtti.  

Kanun Hükmünde Kararname ile üniversiteden ihraç edilmelerinin ardından açlık grevine başlayan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevleri 65. gününde.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tüm şubeleriyle birlikte açlık grevindeki eğitimcilere destek için bugün açlık grevine başlayacaklar. Saat 18:00’de başlayacak olan açlık grevine ilişkin PİRHA’ya değerlendirmelerde bulunan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, demokratik kitle örgütlerini harekete geçirerek eğitimcilerin sesini daha geniş kitlelere duyurabilmek amacıyla böyle bir destek eylemi kararı aldıklarını ifade etti.

“ALEVİ İNANCININ TEMELİNDE, YAŞATMAK VAR”

Kaplan, Alevi inancının temelinde insanı yaşatmak olduğunu, asıl amaçlarının yaşatmayı hedef aldığı için tasvip ettikleri bir eylem olmadığını, bunun için de eğitimcilerin seslerinin hükumet tarafından duyulması ve sağlıklarına kavuşabilmeleri için çaba sarf edeceklerini vurguladı.

PSAKD ve tüm Alevi kurumları olarak daha önce de “Çocuklar ölmesin analar ağlamasın” şiarıyla ilk olarak 3 gün daha sonra ise dönüşümlü olarak 21 günlük açlık grevine girdiklerini belirten Kaplan, amaçlarının ülkedeki savaş ortamının bitmesi, silahların susması ve halkın bir an önce huzura ve barışa kavuşturulması olduğunun altını çizdi.

“HAKLI TALEPLERİNİN YERİNE GETİRİLMESİNİ SAĞLAMAK” 

Kaplan, açlık grevine girmelerinin asıl amacının ölüm sınırında olan akademisyenlerin seslerinin kamuoyu tarafından meclise özellikle hükumet kanadına duyurularak eğitimcilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesini sağlamak olduğuna dikkat çekti.

Cebrail Arslan/Pirha

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here