Iğdır’da 12 kişinin tutuklanmasına tepki

0
104

HDP ve DBP Iğdır il örgütleri, HDP İl Eşbaşkanı Hasan Safa’nın da aralarında bulunduğu 12 kişinin tutuklanmasını protesto etti.

Iğdır’da 9 Mayıs’ta İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan aralarında HDP İl Eşbaşkanı Hasan Safa’nın da bulunduğu 14 kişiden 12’sinin tutuklanmasını HDP ve DBP açıklama ile protesto etti.

HDP seçim bürosu önünde bir araya gelen her iki partinin yöneticileri adına açıklama yapan HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, 4 Haziran’da Iğdır’da yapılacak İl Genel Meclis Üyeliği seçimi öncesi yeniden HDP ve DBP’ye yönelik operasyonların başlatıldığına dikkat çekti.

‘SEÇİM MANİPÜLE EDİLİYOR’

Adıyaman, “Referandum öncesi muhtarlar ve kanaat önderleri üzerinde oluşturulan baskı, tehdit yetmediği gibi bu seçim döneminde il eşbaşkanımız ve yönetimlerimiz gözaltına alınarak tutuklandı. Bu durum AKP’nin seçimi manipüle etme çabasıdır” dedi.

Kentte 9 Mayıs’ta gözaltına alınan aralarında HDP İl Eşbaşkanı Hasan Safa’nın da bulunduğu 14 kişi dün 2 grup halinde adliyeye getirilmişti. Savcılık ifadeleri sonrası Zeki Silik ve Ulaş Eroğlu serbest bırakılırken, HDP İl Eşbaşkanı Safa’nın da aralarında bulunduğu 12 kişi aynı gerekçeyle tutuklanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here