PSAKD Alibeyköy: ‘Korku duvarlarına karşı ses çıkartın’

0
198

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tüm şubelerinin ihraç edilen işlerine geri dönebilmek için 66 gündür açlık grevinde olan eğitimciler için bir günlük açlık grevi eylemi sürüyor. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eyüp Alibeyköy Şubesinde açlık grevinde olanlara mikrofon uzattık.

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Alibeyköy Şube’de, genç, yaşlı, kadın, erkek çok sayıda Alevinin dayanışma gösterdiği açlık grevi deyişler, türküler ve şiirlerle tüm gece devam etti. Sağlık durumundan dolayı açlık grevine girmeyenler de dayanışmak için cemevindeydi. Dün gerçekleşen basın açıklamasının ardından PSAKD Alibeyköy Şube’deki açlık grevine giren Aleviler PİRHA’ya taleplerini anlattı.

Hüseyin Ulaş Vural, akademiye karşı KHK ile başlatılan gözaltı, tutukla, soruşturma ve ihraçlardan Nuriye ve Semih hocanın da payını aldığını söyleyerek, “İşini onurunu geri kazanmak için sergiledikleri açlık grevine desteğimizi veriyoruz. KHK’nın zulmüne karşı bir araya gelmezsek daha nice KHK’larla işimizden ekmeğimizden olacağız gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

Gürkan Gerçek de, eğitimcilerin yanı sıra oğlunun kemiklerini isteyen Kemal Gün içinde açlık grevinde olduklarını söyledi. Gerçek, “Sadece zulümler KHK ile olmuyor bu ülkede. Her anlamda işçi, emekçi, Alevi halk üzerindeki zulme karşı da küçük bir başlangıç yapmak istedik. Bu dalga yayıla yayıla büyüye bilir. Biz bunun küçük bir parçasıyız” dedi.

“’SIRA SİZDE’ DEMELERİNİ BEKLEMEYİN”

Sibel Kadeş ise şu sözlerle herkesi duyarlı olmaya çağırdı: “Taleplerimiz bundan sonrası yok. Bizim evimize gelip de gırtlağımıza çöktüklerinde ‘hadi sıra sizde’ demelerini beklememizin bir anlamı yok. Ben herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu mücadele sadece onları değil, hepimiz aynı şartlarda yaşıyoruz.”

Hakkı Gerçek, KHK’larla sadece açlık grevindekiler değil çok sayıda insanın mağdur edildiğini hatırlattı. Kamuoyunun sessizliğini eleştiren Gerçek, “Daha fazla bir tepkinin yükselmesi gerektiğini düşünüyoruz. Burda oluşumuzun nedeni de vicdanımızın, inancımızın, düşüncemizin kabul edemeyeceği bir durum. Ve bunu protesto ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“KORKU DUVARLARINI YIKALIM”

Şehmus Erol, ülkedeki anti demokratik uygulamalara ve insanı hakları ihlallerine karşı toplumsal bir baskı yaratmak istediklerini söyledi. Erol, “Toplumsal psikoloji de eğer korku duvarları örülürse, bu korku duvarlarını yıkmamız mümkün değildir. 6 ay önce HDP eş genel başkanı tutuklandığında şunu demişti: ses çıkartın. Çünkü korku duvarları örülmesin diye bu çağrıyı yapmıştı” diyerek bu korku duvarlarına karşı ses yükselteceklerini vurguladı.

“SAĞLIKLARINI KAYBETMEDEN SESİMİZİ DUYURMALIYIZ”

PSAKD Demokratik Kitle Örgütleri sekreteri Gülizar Taşbilek de şunları söyledi: “Eğitimciler başlattıkları direniş ile bir kıvılcım yakmışlar bizde burada seslerine ses verip meşale olacağız. Umarız ses getirir. Sesimizi duymak istemiyorlar. Duyurmak istiyoruz. Eğitimcilerin sağlığını kaybetmeden sesimizi duyurabilirsek ancak bu eylemimiz istediğimiz hedefe ulaşır.”

Son olarak PSAKD Eyüp Şubesi Gençlik Komisyonundan Gizem Pınar Polat, “Kendi haklı mücadeleleri ile başlayan bu olay PSAKD’nin genelinde canlandı. Bu mücadele böyle bir çığlığa dönüşebiliyorsa, böyle bir zamanda biz kendi haklı gerekçemizi ifade edebiliriz. Haksızlığa karşı mücadele edilmesi gerekiyor” dedi.

Sevim KAHRAMAN/Pirha

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here