Barış Anneleri: Annelere verilecek en güzel hediye barış

0
171

Galatasaray Meydanı'nda toplanan Barış Anneleri, 'Anneler Günü ’nde annelere verilecek en güzel hediye barıştır' dedi.

İstanbul Barış Anneleri Meclisi 14 Mayıs Anneler Gününe ilişkin Galatasaray Meydanında basın açıklaması yaptı. "Annelere verilecek en güzel güzel hediye barıştır" pankartının açıldığı ve çatışmalı süreçte hayatını kaybedenlerin fotoğrafının taşındığı eylemde ilk söz alan İstanbul Barış Anneleri Meclisi Üyesi Rewşan Döner, yaşanan acıların ve üzüntülerin Anneler Günü'nü kutlamayı engellediğini söyledi.

Döner, "Böylesi özel, önemli bir günü kutlamanın imkanı ortadan kaldırılmıştır. En son geçtiğimiz haftalarda Silopi'de Muhammed ve Furkan Yıldırım isimli kardeşler polis panzeri ile öldürüldü. Biz bu savaşın son bulmasını istiyoruz. Biz de tüm anneler olarak Türkiye'de de Anneler Gününü kutlamak istiyoruz. Acısız üzüntüsüz bir vatan diliyoruz. dedi.

Meydanda polis ablukasına alınmalarını eleştiren Döner, "Bu meydanda içine alındığımız ablukayı da düşününce bunu ayıp sayıyorum. Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum bir an önce OHAL rejiminde son verin" diye konuştu.

'ANNELERE VERİLECEK EN GÜZEL HEDİYE BARIŞTIR'

Döner'in ardından hazırlanan basın metnini okuyan İstanbul Barış Anneleri Meclisi Üyesi Zeytin Soylu Özdemir , "Savaşın gölgesinde çocuklarımız yaşarken bizim için bu günün hiçbir anlamı yoktur, olamaz. Biz barış anneleri yıllardır süren savaşın ortasında 'barış' talep ediyoruz ve hiçbir çocuğun ölmesini istemiyoruz. Hiç bir annenin evlat acısı çekmesini istemiyoruz" diye konuştu.

Barış mücadelesi verdikleri süre içerisinde onlarca annenin katledildiğini, bunlardan birinin 70 yaşında Taybet İnan olduğunu söyleyen Özdemir, "Selamet Yeşilmen evinin önünde kurşunlandı. Yıllardır gözaltında kaybedilen çocuklarının akıbetini arayan anneler çocuklarının kemiklerini bulamadan yaşamlarını yitiriyorlar. Yine Şırnak'ın Silopi ilçesinde 7 yaşındaki Muhammet ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım'ı evlerine giren panzer ezerek öldürdü. Biz anneler savaş nedeni ile ne annelerin, ne çocukların ölmesini istemiyoruz " dedi. Son olarak Özdemir şunları söyledi: "Biz anneler yüreğimizde sonsuz şefkat, sevgi ve merhametle başta annelere olmak üzere buradan tüm Türkiye'ye sesleniyoruz: Biz annelere verilecek en güzel hediye 'barış' tır. Biz bütün annelerin anneler gününü kutlayabileceği bir dünya istiyoruz" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here