Engelliler hakları için yürüdü

0
139

Engelliler Haftası nedeniyle bir araya gelen engelli yurttaşlar, yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, KHK’lerle kapatılan engelli derneklerinin tekrar açılmasını, KHK’lerle işsizliğe mahkum edilen engellilerin işlerine iade edilmesini istedi.

Engelli Hakları Forumu öncülüğünde İstanbul Beyoğlu Tünel’de bir araya gelen engelliler, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirdi. “Dilenci değil yurttaşız, sadaka değil hak istiyoruz” pankartı açan engelliler, Galatasaray Lisesi’ne yürüdü. Tekerlekli sandalyeleri ile eyleme katılan yurttaşlar, “Eşit yurttaşlık”, “Kadına şiddete hayır”, “Engelli istihdamı arttırılsın”, “Sokakta olmak istiyoruz”, “Engelsiz güvenceli iş”, “Herkese eşit eğitim hakkı” dövizleri taşıyarak “Dilenci değil yurttaşız” ve “Sadaka değil hak istiyoruz” sloganları attı. Engelliler, yürüyüşte Sağlık Uygulama Tebliği’ne de (SUT) tepki gösterdi.

‘AÇLIK GREVİNE DESTEK’

Yürüyüşün ardından açıklamayı yapan Engelli Hakları Forumu sözcüsü Mahmut Kement, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle, seslerini duyurmak, sorunlarına dikkat çekmek istediklerini söyledi. Kement, “Bugün 13 Mayıs, bundan 4 yıl önce bu gün, Soma’da 301 madenci toprağa gömüldü. Vahşi kapitalizm koşullarının hüküm sürdüğü ülkemizde bu ve bunun gibi iş cinayetlerinin hesabı hep açık kalmaktadır. Ayrıca KHK’lerle işlerinden atılan akademisyenlerin işlerine geri dönebilmek için başlattıkları açlık grevi bu gün 66’ıncı gününde ve kritik eşiktedir. Bundan sonrası Korsakof Wernicke hastası olup sakat kalmak ve ölüm demektir. Bu gibi kötü sonuçların yaşanmaması ve hakkın teslimi için direnişçi akademisyenler işlerine iade edilmelidir” dedi.

‘ENGELLİ OLMAK DAHA PAHALI YAŞAMAKTIR’

Kement, “Bizler, devlet hastanelerinde sağlık kurulu raporu için aylarca sıra bekleyen, özel hastanelere müşteri olmaya zorlanan, uygun olmayan yollar, kaldırımlar ve ulaşım araçlarından dolayı sokaklara yabancı olan, yetersiz özel eğitim, yetersiz fizik tedavi gibi göstermelik uygulamalar ile kandırılan ve bu nedenle sıkıntılarını aşamayan, kişisel ve mesleki gelişim olanağı bulamayan, kamu ve özelde iş kapıları yüzüne kapanan, bağımsız olarak çalışıp üreten ve ekmeğini kazanma olanağı tanınmayan, gerçekçi olmayan SUT uygulamaları nedeniyle, yaşamımızı kolaylaştıran, ortez, protez, işitme cihazı, akülü-aküsüz tekerlekli sandalye ve medikal malzemelere ulaşamayan bir kitleyiz” diye kaydetti. Engelli olmanın sağlıklı bireylerin kullandığı hak ve hizmetlere ulaşamamak, eşit yaşam olanağından uzak kalmak olduğunu vurgulayan Kement, “Engelli olmak, daha pahalıya yaşamaktır. Aynı zamanda işsiz ve yoksul olmaktır” diye belirtti. Kement, KHK’lerle 20 kadar engelli derneğinin kapatıldığı ve 2000’e yakın engelli kişinin işlerinden edildiğini aktardı.

‘SOKAKTA ÖZGÜR DOLAŞMAK İSTİYORUZ’

Kement, taleplerini ise şu şekilde sıraladı: “İşitme engellilere kolaylık sağlamak üzere kamuda işaret dili tercümanlarının çalıştırılması gerekir. Bağımsız bir ruh sağlığı yasası ve bakım güvenliği yasasının çıkarılmalıdır. Bilgiye engelsiz erişim istiyoruz. Özel eğitim kurumlarının kentlerin dışına itilmemeliler. Engelli engelsiz, kadın ve çocuklara yönelik istismar ve tecavüzü durdurmalıdır. Her türlü şiddet iş ve trafik cinayetleri gibi önlenebilir nedenlerle çoğalmamalıdır. KHK’larla kapatılan engelli derneklerinin tekrar açılmalıdır. KHK’larla işsizliğe mahkum edilen engellilerin işlerine geri döndürülmelidir. Kamuya yasalar gereği engelli çalıştırma ve özel sektörü denetleme görevini hatırlatılmalıdır. Engelli Maaşı ve Evde Bakım Ödeneği’nin sudan sebeplerle kesilmemelidir. Fizik tedavi raporlarının RAM’larca değil, fizik tedavi uzmanınca düzenlenmelidir. Sağlıklı yaşam hakkının önündeki engelleri kaldırılmalıdır. Muayene ilaç ve medikal malzeme giderlerinin devletçe karşılanmalıdır. Sağlık Kurulu Raporları’nın Dünya Sağlık Örgütü ICF standartlarına uyarlanmalıdır. Rant değil insani kaygılarla planlanmış kent ve yaşam alanlarında var olmak istiyoruz. Evde müebbet hapis yaşamamak ve sokakta özgürce dolaşabilmek istiyoruz.”

‘KERMES AÇARAK CİHAZ ALMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Av. Turhan Hançerli de “Aslında engelli olmayan bireylerin yaşadıkları sorunlardan farklı sorunlar yaşamıyoruz. Eğitimle ilgili sorunlar yaşıyoruz, sağlıkla ilgili sorunlar yaşıyoruz, işsizlikle ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunları tüm yurttaşlarda yaşıyor. Ancak engelliler bu sorunları daha bir yoğun yaşıyor” diye konuştu. Daha sonra Şişli İşitme Engelliler Derneği Başkanı Güler Dağıdır söz alarak, kaç gündür Şişli’de kermes açtıklarını ve bu kermesten elde ettikleri kazançlarla işitme engellilerin cihazını almak için çaba gösterdiklerini belirterek, “Devlet 18 yaşın üstündeki işitme engellilere bir cihaz vererek test ediyor. Diğerini sonra veriyor. Böyle bir şey olabilir mi?” diye sordu.

Eylem konuşmaların ardından engelli yurttaşların söz alarak kendi sorunlarını anlatması ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here