Mervanilerden bu yana kutluyorlar

0
141

Mervani döneminden bu yana her yıl 14 Mayıs’ta kutlanan Serê Gulanê, Silvan’ın birçok yerinde renkli görüntülere sahne oldu.

Mervani devletine başkentlik yapan ve neolitik nüvelerini günümüze kadar koruyan Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde her yıl 14 Mayıs’ta geleneksel olarak kutlanan Serê Gulanê, OHAL’e rağmen bu yıl da kutlandı. Kayyum atanmadan önce Silvan Belediyesi tarafından düzenlenen Serê Gulanê şenlikleri, ilçenin mesire alanları Zivetirk, Bêzwan, Kanya Navîn Parkı, Malabadî Piknik Alanı ve TOKİ Parkı’nda kutlandı. Aralarında HDP milletvekilleri Feleknas Uca ve Mehmet Ali Aslan, HDP İl Eşbaşkanı Gülşen Özer’in de bulunduğu HDP ve DBP’liler şenlik alanlarını tek tek gezerek, halkı ziyaret etti. Serê Gulanê ve Anneler Günü de birlikte kutlandı.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Erken saatlerde yanlarına piknik malzemelerini de alan yurttaşlar, gün boyunca şenlik alanlarında zaman geçirdi. Pişirilen yemekler gelenlere ikram edildi. Dengbêjler kılamlar söylerken, yurttaşlar ise erbaneler ve söyledikleri stranlar eşliğinde halay çekti.

‘TARİHİ GÜNLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM’

Ziyaret esnasında konuşan HDP’li Feleknas Uca, bu tarihi ve güzel günü birlikte kutlamaya geldiklerini belirterek, yıllardır Silvan halkının kutladığı bu tarihi gün büyük bedellerin vermesi sonucu bugünlere geldiğini söyledi. “Biz tarihimizi unutmasak gelecek aydınlık günler çocuklarımızın olacaktır” diyen Uca, “Aynı zamanda bugün Anneler Günü’dür. Anneler Günü kutsal ve güzellik önemde bir gündür. Taybet Ana’nın, Selamet Yeşilmen ve tüm kadın şehitler şahsında bütün annelerin gününü kutluyoruz. Bugünün güzel bir şekilde kutlanması gerekiyor. Ancak biz Kürt kadınları bugünü cezaevi ve morg kapılarında karşılıyoruz. Anneler Günü özgürlüğe ve barışa vesile olmasını diliyoruz” dedi.

Ziyaretlerin ardından HDP ve DBP heyeti şenlik alanlarında ayrılırken, yurttaşlar ise hava kararana kadar kutlamaya devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here