TJA: Tecavüzün kefaleti olmaz, 17 Mayıs’ta Batman’dayız

0
143

TJA, DTK, DBP ve HDP, “Tecavüzün kefaleti olmaz. Tecavüz satın alınamaz” sloganı ile Batman’da yaşanan cinsel istismar olaylarına karşı 17 Mayıs’ta kentte eylem düzenleyecek.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Batman’da cinsel saldırıya maruz bırakılmasının ardından aylarca sistematik fuhuşa zorlanan 14 yaşındaki G.’ye ve diğer çocuklara ilişkin yazılı açıklama yayınladı. G.’nin maruz bırakıldığı sistematik cinsel istismar ve fuhuş olayının büyük bir fuhuş organizasyonu ile karşı karşıya olunduğunun göstergesi olduğu kaydedildi. Cinsel istismar olayına karışan erkeklerin temsil ettikleri siyasi kimlik ve sermaye gücü özellikleri sayesinde kefaletle serbest bırakılmasının çok daha vahim olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu gerçeğin üstünü örtmek için dosya ile ilgili gizlilik kararı verilmiştir. Yargının Kürt kadınları ve çocukları söz konusu olunca aldığı kararlar tam bir kadın düşmanlığı biçiminde açığa çıkmaktadır” denildi.

17 MAYIS’TA BATMAN’DA EYLEM

Yargının daha önceki kararlarına atıfta bulunulan açıklamanın devamında şu çağrı yapıldı: “Biz bu tavrı N.Ç ve Siirt davalarından bilmekteyiz. Bu duruma karşı Batman kadınları ile dayanışmak, tecavüz mağduru kızlarımızın mücadelesini yürütmek ve yargının tecavüzcüleri kefaletle serbest bırakma kararına itiraz etmek için DTK, HDP, DBP kadın meclis ve temsilleriyle, kapatılan kadın kurum bileşenleri ile 17 Mayıs 2017 tarihinde ‘Tecavüzün Kefaleti Olmaz. Tecavüz Satın Alınamaz’ sloganı ile Batman’da olacağız. Türkiye kadın hareketleri ve feminist grupların bu mücadelemize destek vereceklerine inanıyor ve eylemimize davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here