Müziği sokağa taşıyacaklar

0
154

Amed’de 4 aydır faaliyette olan Ma Müzik Center, 600 öğrencisi ile 4 dilde müzik eğitimi veriyor. Arbane, keman, piyano, kemençe, santur tay, bağlama gibi birçok enstrümanın eğitimi verilen merkezde piyano ve santur eğitimi alan öğrencilerin sayısı da dikkat çekiyor

OHAL ile birlikte çıkarılan KHK’lerden sadece siyaset, emek ve ekonomi alanları değil, kültür sanat üretiminin yapıldığı merkezler de nasibini aldı. Amed’de kapatılan kültür kurumları ise, yılların birikiminin de katkısıyla çalışmalarını aksatmadan sürdürüyor. Bu merkezlerden biri olan Ma Müzik Center, kısa bir sürede 600 öğrenciye ulaşarak, kentte müzik ile olan bağını güçlendiriyor. Kurulduktan kısa bir süre sonra 1’inci Ma Müzik Günleri’ni de düzenleyen Ma Müzik eğitmenlerinden Şêrko Kaniwar, “Müzik ve sanatseverleri, yarı yolda bırakmamanın sözünü verdik. Sanatçı olarak üstümüze düşeni yapacağız’’ dedi.

0-2 yaş grubundan, 60 yaşına kadar her kesimden insanın Ma Müzik’te eğitim aldığını belirten Kaniwar, anne babaların yanı sıra hamile kadınların da katıldığı özel müzik eğitimleri olduğunu söyledi. Ebeveynlerin doğru bir şekilde müzik eğitimi almasının, çocuk üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken Kaniwar, “Gerçek müzik öğretmeleri anne ve babalardır. Biz değiliz” diye belirtti.

Santur çalan çocuklar

Birçok alanda kurslar veren Ma Müzik’te arbane, keman, piyano, kemençe, santur tay, bağlama gibi birçok enstrümanın eğitimi veriliyor. Piyano eğitimi almak isteyen öğrencilerin sayısının hayli fazla olduğunu aktaran Kaniwar, “Türkiye’de Santur çalabilen iki eğitmen bulmak bile çok zor. Ma Müzik’te santur çalabilen yaşları 6 ile 7 arasında değişen 20 öğrencimiz var. Bazı anlar, bazı hisler hiç yazılamıyor. Müzik, içten içe eşlik ediyor. Ma Müzik’le, sanatın bütün toplumun ruhuna dokunan, evrenselliği yakalayan bir dinamiği oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Halkı müzikle buluşturmak

Amed sokaklarına müziğin rengini yansıtmak istediklerini, bu nedenle sokak ve mahallelerde halkı müzikle buluşturmak için çalışacaklarını söyleyen Kaniwar, “Müzik herkes içindir. Ve her yerde olmalıdır. Kadın, çocuk ve Ma orkestramız var. Bu gruplarımız, herkesin umudunu kaybettiği bu zorlu süreçlerde, müzikle ruhlara umut oluyor. Eğer her sesin bir rengi, her müziğin bir duygusu, her duygunun bir mesajı, her mesajın bir menzili varsa şayet, Ma Müzik Center da müziğin ve sanatın menzili olacak” ifadelerini kullandı.

AMED/dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here