HDP, polisin öldürdüğü Necmettin Fendik olayını Meclis’e taşıdı

0
152

HDP, ev baskını esnasında Yüksekova’da Necmettin Fendik’in polis kurşunuyla yaşamını yitirdiği olayı Meclis’e taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Nadir Yıldırım, 17 Temmuz’da Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Güngör mahallesinde eve baskın yapan polisin açtığı ateş sonucu Necmettin Fendik’in yaşamını yitirdiği olayı Meclis’e taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için verilen önergede, Fendik’in kendi evinde, eşi ve çocuklarının gözü önünde polis kurşunuyla öldüğü vurgulandı.

Fendik’in eşi Kudret Fendik’in olaya dair verdiği, “Gece saat 01.00 gibi polis evimizin kapısını çaldı. Eşim kapının kilidini açmaya çalışırken kurşunlandı. Eşim vurulduğu anda yanına gitmek istedim, ama beni engelleyen polis ağzımı kapattı. Komşulardan kim geldiyse uzun namlulu silahlar doğrultup ölümle tehdit ettiler. Polis 14 yaşındaki kızımın kucağındaki 9 aylık bebeğimi alıp yere fırlattı. Eşim yaralı halde 2 saat bekletildi. Bu arada bir senaryo hazırlanıyor gibiydi!” bilgilerin de yer aldığı önergede Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu sorular yöneltildi:

“* Necmettin Fendik’in ailesinin gözleri önünde, emrinizde çalışan polisler tarafından katledilmesi şahsınızda bir sorumluluk duygusu yaratıyor mu?

* Necmettin Fendik’i vuran polis ya da polisler bakanlığınıza bağlı hangi birimde görev yapmaktadır. Bu kişilerin isimleri ve yetki alanları nedir?

* Söz konusu polislerin Necmettin Fendik’i vurduktan sonra iki saat boyunca hastaneye götürmemelerinin gerekçesi nedir?

* Güngör Mahallesinin abluka altına alınma talimatı kimler tarafından hangi gerekçeye dayandırılarak verilmiştir?

* Bakanlığınıza bağlı çalışan polisler hangi kurum ve kişilere olan güvenle 9 aylık bir bebeği ablasının kucağından alıp yere fırlatacak kadar insanlıktan çıkıp babalarını da gözlerinin önünde katledebilmektedir? Bu kişilerle ilgili herhangi bir idari ya da hukuki soruşturma başlatılmış mıdır?

* Necmettin Fendik’in katledilmesinde rolü olan ya da olabilecek kurum ve kişiler ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here