HDP: Katliamdan bugüne 12 Suruç yaralısı tutuklandı

0
104

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Suruç Katliamı’nın arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasını isteyerek, iktidarın katliamın üstünü örtmek için elinden gelen her şeyi yaptığı vurgulandı. HDP faillerin yargılanmadığını hatırlatarak, “Katliamdan bugüne 12 Suruç yaralısı tutuklandı” bilgisini paylaştı.

HDP Merkez yürütme Kurulu, 20 Temmuz 2015 Tarihinden IŞİD tarafından gerçekleştirilen Suruç Katliamı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı. “20 Temmuz Suruç Katliamı’nı unutmuyoruz” başlığı ile yayımlanan açıklamada, “33 gencin IŞİD eliyle vahşice katledildiği Suruç Katliamı savaş ve çatışmanın yeniden başlatılmasının ilk hamlesiydi” denildi.

‘İKTİDAR ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI’

Suruç Katliamı ile beraber AKP iktidarı tarafından yeni bir dönem başlatıldığının altı çizilen açıklamada, mevcut iktidarın katliamın üzerini örtmek için elinden geleni yaptığına vurgu yapıldı. Davanın 21 ay sonra görülmeye başlandığı hatırlatılan açıklamada, “Tam bir hukuk garabeti olan bu davada tek sanık olarak, 10 Ekim Ankara Katliamı davasında tutuklu olan Yakup Şahin yargılanmaktadır. Yakup Şahin ilk duruşmaya güvenlik bahanesi ile getirilmedi, ikinci duruşmaya ise hasta olduğunu söyleyerek SEGBİS ile bağlanmayı reddetti. Mahkeme heyetinin tavrı ise ibretlikti. İlk duruşmaya tanık olarak katılan SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban hakkında, mahkeme ifadesi nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu. İkinci duruşmada ise yaralılar dışında kalan tanıkların müdahillik talepleri reddedildi. Gerekçe ise akıllara zarardı: Suçtan doğrudan etkilenmemek.”

‘KATLİAMIN ARKASINDAKİ GÜÇLER ORTAYA ÇIKARILMALI’

“Suruç Katliamı’nın arkasındaki güçler açığa çıkartılmadı” vurgusu yapılan açıklamada yine davanın takipçisi olan yaralılar ile tanıkların sürekli gözaltı ve tutuklama saldırıları ile karşı karşıya kaldığı bilgisi verildi. Açıklamada, ilginç bir detaya yer verilerek şöyle denildi: “Katliamdan bugüne 12 Suruç yaralısı tutuklandı. Suruç Katliamı’nın üzerinden 2 yıl geçti. 33 devrimci genci unutmuyoruz. Onların vahşice katledilmelerini organize eden, bir canlı bombanın elini kolunu sallayarak Suruç’ta gezmesini sağlayan güçleri açığa çıkarma mücadelemiz devam edecek. Onların idealleri bizlerin mücadelesinde yaşayacak. Onların halklar arasında kurduğu köprüyü korumak ve geliştirmek bizim sözümüz. 33 düş yolcusunu saygı ve sevgi ile anıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here