Uzundere’de ÇED’e gerek görülmedi

0
143

İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere mahallesinin tam ortasında açılması planlanan JES kuyularına karşı mahallelinin itirazını görmezden gelen İzmir Valiliği ÇED’e gerek görmedi. Kentsel Koruma Derneği Başkanı Süleyman Gür, “Hukukun bittiği yerde eylem başlar” diyerek, karara tepki gösterdi.

İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere mahallesinde, mahallenin ortasına yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali (JES) kuyularına mahallenin tepkisi üzerine İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başlatılmasını kararlaştırdı. Ancak başlatılan süreçte İzmir Valiliği yeniden “ÇED Gerekli Değildir” kararı verdi.

Uzundere’de Adem Petrol Termal İnşaat Turizm Maden Enerji İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limeted Şirketi tarafından 11 bin 305 ada 1 Nolu parsel için hazırlanan proje dosyası kapsamında “Sondaj Yöntemiyle” toplamda 14 sondaj kuyusu açılması için başvuru gerçekleştirmişti. Kurulması planlanan JES’in Uzundere mahallesinin içinde ve çevresindeki zeytinliklerde kuyular açılacak olmasından dolayı mahalleli itiraz etmişti. İtiraz üzerine şirketin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) alması şart olmuştu. Ancak İzmir Valiliği mahallelinin itirazına rağmen ÇED’e gerek görmedi.

ÇOCUK OYUN ALANINA 35 METRE UZAKLIKTA

Şirketin ilk etapta açmayı planladığı S1 ve S2 kuyuları mahallenin son evine 60 metre uzaklıkta iken çocuk oyun alanına ise 35 metre uzaklıkta. Yine projenin tamamlanması durumunda 2 ana santralin yapılacağı nokta ve 6 kuyu ise mahallenin zeytinlik alanlarının içerisinde kurulacak ve 2 kuyunun açılması için de mahallenin içerisinde yer alan 2 ev yıkılacak.

‘BELEDİYE HALKIN YANINDA SAF TUTSUN’

Son yıllarda yaşam alanlarına yönelik artan saldırılardan dolayı dernekleşme yoluna giden mahalleli, Karabağlar Uzundere Mahallesi Harmanyeri Kentsel Koruma Derneği ile JES’lere karşı mücadele veriyor.

“ÇED gerekli değildir” kararının akıl ve bilimle açıklanamayacağını söyleyen Dernek Başkanı Süleyman Gür, “Bu kararla birlikte burada yaşayan insanların sağlıkları hiçe sayılıyor. Biz burada yaşayanlar olarak başından beri bu projeye karşıyız. Yaşama dokunmayacak tüm projeleri kabul ediyoruz. Ancak Mevcut JES projesi bizim ve mahallemizin yaşamını sonlandıracak” dedi.

Karabağlar Belediyesi’ni sorumluluk almaya çağıran Gür, “Belediye bizden taraf olursa bakanlık hiç bir adım atamaz. Yürürlükteki imar planlarında bu alan ‘konut bölgesi’ içerisinde. Buna halktan öte belediyenin itiraz etmesi gerekiyor. Burada Karabağlar Belediyesi’ne büyük iş düşüyor. Bakanlığa karşı halkın yanında taraf olsun” diye konuştu.

‘HUKUKUN BİTTİĞİ YERDE EYLEM BAŞLAR’

Ne olursa olsun direneceklerini, yaşam alanlarının cehenneme dönmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Gür, “Yasal tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Gelmeleri durumunda ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Anayasadan doğan bütün gösteri ve yürüyüş haklarımızı kullanacağız. Yaşamlarımızı mahvetmelerine izin vermeyeceğiz. Hukukun bittiği yerde eylem başlar. Eylem yapacağız. Ne çıkar bahtımıza göreceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here