Almanya Dışişleri Bakanı: Türkiye politikamızı değiştireceğiz

  0
  105

  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Alman gazetesine verdiği demeçte Türkiye siyasetine yönelik politikalarını değiştireceklerini belirterek, “Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları yeniden gözde geçireceğiz” açıklamasını yineledi.

  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Bild’de Almanya’daki Türk vatandaşlarına hitaben mektup yazdı. Mektupta, “Alman hükümetinin Türk siyaseti karşısındaki politikaları değişecek. İşbirliğimizi ve özellikle Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları yeniden gözden geçireceğiz” ifadelerine yer verildi.

  SEVGİLİ TÜRK HEMŞEHRİLERİM!

  “Sevgili Türk hemşerilerim” başlığı ile mektup yayımlayan Gabriel, Almanya olarak Avrupa’nın da net bir tutum takınması için girişimlerde bulunacaklarını dile getirdi. Gabriel, mektubunda şunlara yer verdi: “Federal Hükümetin tümü adına da size bu şekilde hitap etmek istiyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimizde şu anda yaşanan büyük zorlukları özellikle siz de hissetmektesiniz. Sizin vatanınız Almanya’dır, fakat birçoğunuz için aynı zamanda da Türkiye’dir.

  İYİ İLİŞKİLER İÇİN ÇABA GÖSTERDİK

  Bu nedenle size şunu söylemek istiyorum: Almanlarla Türkler arasındaki dostluk büyük bir hazinedir. Biz Türkiye ile iyi ilişkilerimizin olması için her zaman çaba sarf ettik, çünkü Almanya ile Türkiye arasında iyi ilişkilerin sizin açınızdan da önemli olduğunu biliyoruz.

  VATANDAŞLARIMIZIN TUTUKLANMASINA SEYİRCİ KALAMAYIZ

  Fakat şu anda Türkiye’de suçsuz Alman vatandaşları tutuklanmaktadır. Alman Hükümeti olarak tepki vermeden seyirci kalmamız mümkün değildir. Vatandaşlarımızı korumak zorundayız.

  AVRUPA’DA NET TUTUM ALMALIDIR

  Bu nedenle Alman hükümetinin Türk siyaseti karşısındaki politikaları değişecektir. İşbirliğimizi ve özellikle Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları yeniden gözden geçireceğiz ve Avrupa’da da net bir tutum için girişimlerde bulunacağız. Şunu bilmenizi istiyoruz ki, bunların hiç biri Türkiye’deki in­sanlara ve Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli insanlara karşı alınan önlemler değildir.”

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here