Yaşamını yitiren 5 işçi Suruç’ta toprağa verildi

0
93

Adana’daki iş cinayetinde yaşamını yitiren Suruçlu 2’si çocuk 5 akraba toprağa verildi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde gübre fabrikasının çatı kaplama işini yapmak için kullanılan vinç sepetinin kopması sonucu yere çakılıp yaşamını yitiren 5 işçi, Urfa’nın Suruç ilçesinde toprağa verildi. Adana’ya çalışmaya gelen ve akraba oldukları öğrenilen Murat Gümüş (16) ağabeyi Mustafa Gümüş ( 24), Faruk Kaya (16) amcası Fehmi Kaya (35), Emre Halil Aslan ve Cengiz Kutlam çatı ve asma tavan işçisi olarak çalıştıkları fabrikada vinç sepetinin kopması ile 10 metre yükseklikten yere çakıldı. Murat Gümüş ve kardeşi Mustafa Gümüş olay yerinde yaşamının yitirirken, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan yine aynı aileden Emre Halil Aslan, Faruk Kaya ve Fehmi Kaya ise kaldırıldıkları hastanede yaşamlarını yitirdi. Ağır yaralı Cengiz Kutlam’ın ise tedavisi sürüyor.

Yaşamını yitiren işçilerin cenazeleri Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsilerinin ardından Urfa’ya götürüldü.

Urfa’nın Suruç ilçesi Marut Mahallesi’ne getirilen aynı aileden aralarında 2 çocuğun da bulunduğu 4 cenaze, dini vecibeleri yerine getirildikten sonra defnedildi. Arka arkaya mezarlığa taşınan cenazelerin defni sırasında aileler sinir krizi geçirdi. İşçilerden Emre Halil Aslan’ın cenazesi de Suruç’un Bocikxan Mahallesi’nde toprağa verildi.

‘O DAHA ÇOCUKTU’

Mezarlıkta ağıt yakan 16 yaşındaki Faruk Kaya’nın ablası kardeşinin henüz çocuk olduğunu belirtirken, lise arkadaşları ise Kaya’nın üniversiteye hazırlandığını, ancak yoksul oldukları için kendi eğitim parasını kazanmak için il dışında çalıştığını söyledi. 2 ay önce Adana’ya amcasının yanına giden Kaya, vinç halatının kopmasıyla çocuk yaşta yaşamını yitirdi.

Yine yaşamını yitiren 35 yaşındaki Fehmi Kaya evli ve 3 çocuk babası olduğu, evli olduğu, eşinin 1 aylık hamile olduğu öğrenildi. Kaya’nın Urfa’da iş imkânı olmadığı için evliliğinden bu yana il dışında çeşitli işlerde çalıştığı belirtildi.

ZİRAAT MÜHENDİSİ VİNÇ İÇİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Aynı mezarlığa gelen bir başka cenaze de 25 yaşındaki Mustafa Gümüş’e ait. Gümüş’ün üniversite arkadaşları, 4 yıl önce Gümüş’ün Ziraat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olduğunu, KPSS’ye girip 87 puan almasına rağmen atanamadığını, bu nedenle fabrikada çalıştığını söyledi. Gümüş’ün de evli ve 2 yaşında bir çocuk babası olduğu öğrenildi. Akrabaları yaşamını yitirmese bugün bir firmada okuduğu bölümle ilgili iş görüşmesine gideceği bilgisini verdi.

EĞİTİMDEN UMUDUNU KESTİ

Kazada yaşamını yitiren bir başka çocuk işçi de Murat Gümüş. Mustafa Gümüş’ün kardeşi 16 yaşındaki Gümüş’ün lise arkadaşı, Gümüş’ün mezarı başında arkadaşının lise öğrencisi olduğunu, ancak ağabeyi Mustafa’nın yıllardır atanamadığı için umudunu yitirdiğini ve bu nedenle okulu yarıda bırakıp ağabeyinin yanında fabrikada çalıştığını söyledi.

Öte yandan Cumhuriyet Savcılığı’nın ilk incelemesinin ardından vinç operatörü U.P, firma sahibi A.E. ile taşeron firma yetkilisi H.T.’nin gözaltına alındığı ve sorgularının ardından adliyeye sevk edildikleri öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here