Nusaybin’i su ve elektriksizliğe mahkum ettiler

0
123

Nusaybin’de kayyum atanan belediye ve DEDAŞ ekipleri tarafından başlatılan kazı çalışmalarından dolayı sık sık su ve elektrik kesintisi yaşanıyor. 50 dereceyi bulan sıcaklıkta susuz ve elektriksiz kalan yurttaşlara farklı gerekçelerle binlerce TL ceza da kesiliyor.

14 Mart-25 Temmuz 2016 tarihleri arasında sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Mardin’in Nusaybin ilçesinde su ve elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Altyapı çalışması gerekçe gösterilerek kentin birçok mahallesinde eş zamanlı başlatılan kazı çalışmalarından dolayı kentin büyük bir bölümüne çoğu zaman gün boyunca elektrik verilmiyor. Sıcaklığın 50 dereceyi aştığı kentte verilmeyen elektrikten en çok etkilenenlerin başında is esnaflar geliyor.

FARKLI GEREKÇELERLE CEZALAR KESİLİYOR

Bazen düşük, bazen de yüksek voltajlarda verilen elektrikten kaynaklı yurttaşlara ait birçok elektronik eşyanın kullanılamaz hale geldiği ilçede kontrole çıkan Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) ekipleri ise halka çeşitli gerekçelerle ceza kesiyor. “Binada kaçak elektrik kullanan var” ya da “Saatleri değiştirmişsiniz” gerekçeleriyle kesilen cezaların miktarı ise bin TL ile 4 bin TL arasında değişiyor. Duruma tepki gösteren ilçe halkı ise hem elektrik sorunu hem de verilen cezalardan dolayı bezmiş durumda.

ELEKTRİK SORUNU YETMEDİ SU SORUNU BAŞLADI

Elektriğin yanı sıra kentte son günlerde su sorunu da başladı. İlçe belediyesine atanan kayyumun emriyle kentin yasak döneminde en çok hasar gören Dicle, Fırat, Zeynel Abidin, Kışla, Abdulkadirpaşa ve Yenişehir mahallelerinde çalışmalar başlatılarak, sular tamamen kesildi. Geriye kalan mahallelerde ise “kanalizasyon yenileme çalışmaları” gerekçe gösterilerek, birçok yol kullanılamaz hale getirildi. Tozdan görünmeyen sokaklarda oynayan birçok çocuğun son dönemlerde ishalden hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

‘MAĞDUR ETMEK İÇİN HERŞEYİ YAPIYORLAR’

Kentte esnaflık yapan Fırat Doğan, sürekli elektriklerinin kesilmesine tepki göstererek, birçok işyeri eşyasının bundan dolayı zarar gördüğünü ifade etti. Son dönemlerde DEDAŞ ekipleri tarafından esnafa ve halka kesilen cezaları hatırlatan Doğan, “Bana da bin 500 TL ceza kestiler. Neden olduğunu bende tam anlamış değilim. Elektrik saati değişmiş! Mağdur etmek için her şeyi yapıyorlar. Gösterdikleri gerekçe de gerekçeden sayılmaz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

MUHTAR: KAYYUM GELDİ SÖZLER UNUTULDU

Zeynel Abidin Mahalle Muhtarı Hurşit Elçioğlu ise, kentteki yıkımın ardından suların sık sık kesildiğini kaydetti. Ara sıra akan suyun azlığına dikkat çeken Elçioğlu, “Verilen su da ikinci kata yetişmiyor. Akan su temiz değil. Bundan dolayı benim çocuğum ishale yakalandı. Onu hastaneye götürdüm” dedi.

Elektrik faturaların kabarıklığına da değinen Elçioğlu, “Geçtiğimiz yıl büyükşehir belediyesinden bizi çağırdılar. Yasak dönemindeki elektrik faturalarının alınmayacağı söylendi. Fakat kayyum atandıktan sonra bu faturalar da kesilmeye başlandı. Halkın mağduriyeti düşünülmeli” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here