Tutuklu gazeteci darp edildi: Katı yiyecek tüketemiyor

0
77

Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutulan Azadiya Welat gazetesi çalışanı Şirin Çoban’ın avukat görüşmesi sonrası çenesine aldığı darp nedeniyle katı yiyecek tüketemediği belirtildi. Avukat Tugay Bek, suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.

Yapımı tamamlandıktan sonra tutuklulara yönelik darp ve işkence haberleri ile gündeme gelen Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklulara yönelik kötü muamele ve hak ihlalleri devam ediyor.
Cezaevine 20 Haziran’da sevk edilen Azadiya Welat gazetesi çalışanı Şirin Çoban, çenesine aldığı darp sonuncu katı yiyecek tüketiminde sıkıntı yaşamaya başladı. Geçtiğimiz hafta müvekkili Çoban’ı ziyarete giden avukat Tugay Bek, “Müvekkilim Çoban, 28 Haziran’da yaptığımız görüşme sonrası koğuşa götürüldüğü sırada hiçbir gerekçe olmadan darp edilmiş. Geçen Cuma görüşe gittiğim sırada müvekkilim yaşananları anlattı” dedi.

‘KATI YİYECEK TÜKETEMİYOR’

Müvekkilinin daha öncede sağlık sorunları yaşadığını ve tedavisinin yapılmadığını hatırlatan Bek,”Müvekkilim koğuşa gardiyanlar tarafından zorla yerlerde sürüklenerek götürüldüğü sırada çenesinden aldığı darp sonucu sağlık sorunu yaşıyor. Gardiyanlar tarafından Çoban ‘ın darp edilmesi ile tekrar çenesindeki sağlık sorunun tetiklenmiş bulunmakta” diye konuştu. Çoban’ın 28 Haziran’dan bu yana katı yiyecek tüketemediğine dikkat çeken Bek, “Çoban sadece sıvı yiyecekler tüketebiliyor. Darp sonrası Çoban’ın darp izlerini belgelemek ve raporlaştırmak için revire çıkma talebi ret ediliyor ve tedavisi yapılmıyor” ifadelerinde bulundu.

Müvekkiline yönelik darp nedeniyle suç duyurusunda bulunacağını belirten Bek, tutuklulara yönelik uygulama ve işkencenin kabul edilemeyeceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here