Savaşın ve kapitalizmin ormanlara müdahalesi tartışılacak…

0
125

Orman politikaları, orman ve ekosistem, toprak reformu, savaşın ve kapitalizmin Kürdistan ile Türkiye kentlerindeki ormana müdahalesi ve etkisi tartışılacak. HDK Ekoloji Meclisi İzmir’de 2’nci orman çalıştayı düzenliyor. Öte yandan, İZMİR Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, ormanların nasıl ranta açıldığını itiraf etti

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi öncülüğünde İzmir’de 2’nci Orman Çalıştayı düzenleniyor. Çalıştayda, orman politikaları, orman ve ekosistem, toprak reformu, savaşın ve kapitalizmin Kürdistan ve Türkiye kentlerindeki ormana müdahalesi ve etkisi tartışılacak. “Ormansız gelecek olmaz” şiarıyla yapılacak olan çalıştay için yayınlanan bildirgede; “Ekosistemleri, yaşam alanlarını yıkanlara inat; ormanların önemini, koruma politikalarını konuşacağımız HDK Ekoloji Meclisi 2’nci Orman Çalıştayı’na davetlisiniz” denildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekoloji Komisyonu, emek örgütleri ile sivil toplum örgütlerinin de katılacağı çalıştay 29 Temmuz’da İzmir’deki Tepekule Kongre Merkezi Ege Salonu’nda saat 09.30 ile 18.00 arası gerçekleştirilecek. Ekolojiden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Prof. Dr. Beyza Üstün, tüm İzmirli yurttaşlara çalıştaya katılım çağrısında bulundu.

Ormanı ranta açtığını keyifle açıkladı

Öte yandan, İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Manisa’nın önemli bir maden sahası olduğunu, ormanlık alandaki madenler için de ciddi manada talep olduğunu belirtti. Aybal, 4.4 hektar alanda 461 maden arama, 8.2 hektar alanda da bin 123 tesis izni verildiğini kaydetti. Kentte ormanlık alanda izin verilen faaliyetlerin toplam orman alanının yüzde 2.4’üne tekabül ettiğini kaydeden Aybal, “Ormanlık alanlarda verdiğimiz izin bin 584 adede ulaştı. Ormanlık alanda bin 123 tesis izni verildi. Bu da ormanlık alanların yüzde 2.4’üne tekabül ediyor. Her yıl işi biten, cevher alınan sahalarda rehabilitasyon çalışması yapıyoruz. Bu sene 12 hektar cevher alınmış sahanın ağaçlandırmasını yaptık” diyerek ormanlık alanları ranta açtığını büyük bir keyifle açıkladı. Ayrıca Manisa’daki orman yangılarıyla ilgilide konuşan Aybal, yangınların yüzde 95’inin insan eliyle, yüzde 5’ininde yıldırımdan dolayı çıktığını söyledi.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here