Alakır’da da yasayı takan yok

0
116

Alakır Nehri üzerinde yapılmak istenen HES’ler hakkında yargı durdurma kararı vermesine rağmen, 5’inci HES’in yapımına başlandı. Alakır Nehir Kardeşliği Gönüllüsü Tuğba Günal, doğal yaşamın ve koca vadinin içindeki tüm canlılarının yok olmakla yüz yüze olduğunu ifade etti.

Alakır Nehir Kardeşliği gönüllüsü Tuğba Günal, vadi üzerinde 8 HES projesinden 4’ünün faaliyette olduğunu bir tanesinin inşaatının devam ettiğini, 3 tanesinin de proje aşamasında olduğunu kaydetti. Alakır Nehri üzerinde yapılmak istenen 8 adet HES projesinden bir tanesinin ÇED’ten muaf tutulduğunu, 3 tanesi için yapılamaz ÇED raporu alındığını hatırlatan Günal, tüm bunlara rağmen Alakır Nehri üzerindeki projelerin bir bir hayata geçirilmek istendiğini belirterek, buna karşı kendilerinin ve vadi sakinlerinin mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

HES’lerdeki inşaat sürecinin hukuksuz bir şekilde devam ettiğinin altını çizen Günal, OHAL sürecinde yargının daha çok şirketlerin lehine sonuçlar çıkardığından kaynaklı diken üzerinde olduklarını söyledi. Günal, “OHAL yokken bile olağanüstü durumlar yaşıyorduk, OHAL varken neler olacağını hesaplayamıyoruz” dedi.

Amaç elektrik değil

HES’lerin amacının enerji üretimi olmadığını, daha çok rant odaklı ölü yatırımlar olduğunu aktaran Günal, Antalya’nın da diğer iller gibi bu rant odaklı HES’lerin yıkımından kendi payına düşeni fazlasıyla aldığını belirterek, “Güneşi bol suyu zaten az olan sıcak ve kurak iklimdeki bu HES yatırımları işlevsizdir. Alakır Vadisi’nde halihazırda çalışan HES’lerin toplamı ancak bir AVM’nin elektriğini sağlamaktadır” diyerek HES’lerin istenilen enerjiyi üretmeyeceğini ifade etti.

HES ile birlikte doğal yaşamın ve koca vadinin içindeki tüm canlılarının yok olmakla yüz yüze olduğunu aktaran Günal, “Zaten yapılan 4 HES ile birlikte vadinin yarısı bitmiş, kurumuş durumda. Bir nehir içinde bulunduğu vadinin can damarıdır. O can damarını keserseniz o vadi içindeki tüm canlılar da zamanla ölür” dedi. HES’lerden kaynaklı Kurşunlu Şelalesi’nin kuruduğunu anlatan Günal, Alakır Vadisi’ndeki Alakır Nehri’nin de Kurşunlu Şelalesi gibi olmaması için gereken tüm mücadeleyi vereceklerini belirtti.

ANTALYA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here