Ekolojist Barka: Hiçbir orman yangını tesadüf değildir

0
96

Orman yangınlarının tesadüf olmadığını ve yüzde 95’inin insan kaynaklı olduğunu belirten ekolojist Ertuğrul Barka, “Nereye yatırım yapılmak isteniyor ise ne tesadüf ki orada orman yangını çıkıyor” dedi.

Her güne orman yangınlarıyla uyanan Ege’de son bir ayda en az bin 500 hektar alan alevlere teslim oldu. Yüzde 95’i insan kaynaklı olan orman yangınlarını değerlendiren ekolojistlerden Ertuğrul Barka, Türkiye’de orman yangınlarının çok sık yaşandığını ve bunun tesadüf olmadığını söyledi.

ÖNCE PROJE SONRA YANGIN

Yangınların çıktığı bölgelerin dikkat çekici olduğunu ifade eden Barka, “Orman yangınlarının fazla olduğu yerlere bakarsak şunu görüyoruz. Nereye yatırım yapılmak isteniyor ise orada ne tesadüf ki orman yangını çıkıyor. Örneğin hem kargo şirketi olan hem de turizm şirketi olan bir şirket Antalya’da turizm yatırımı yapmak istiyor, bir bölgeye proje hazırlıyor. Sonra ne tesadüf ki o bölge yanıyor. Böyle orman yangınları oluyor” diye konuştu.

Farklı bir örnekle devam eden Barka, “Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Katar Devlet Başkanı’na Karadeniz ormanlarını göstererek övündü. Sonra o ormanlar kar altında olsa da nazar değdi. Ormanlarımız yandı” dedi.

SERMAYENİN BÜYÜME İSTEĞİNİN GELDİĞİ NOKTA

Madenciliğin ve sanayinin fazla olduğu yerlerde yangınların çıktığını dile getiren Barka, “Türkiye’de ve dünyada yaşanan olaylar perspektifinden bakalım. Sermayeye sadece kar etmek yetmez. Büyümesi gerekir. Sermayenin büyümesi öyle bir noktaya gelmiştir ki; doğayı, madenleri, suları sermayesine katmıştır. Hava alınıp satılıyor. Dünyada bir ülke başka bir ülkedeki tarım alanlarını satın alıyor” diye ifade etti.

Süreçle yasaların da buna göre düzenlendiğini dile getiren Barka, “1961 Anayasası’na göre, ormanlar hiçbir şekilde niteliklerini, orman vasfını kaybetmez. Ama anayasa değişikliği ile bir yerde orman yangını olduğu zaman ‘orman vasfını kaybetmiş’ denilerek yatırımlara açılıyor. Bunlar bilinçli yanmalardır. Ondan sonra sermaye gelip oraya yerleşiyor” diye belirtti.

‘SÖYLEMLER ALDATMACA’

Ormanların sadece ağaçtan ibaret olmadığını “Canlı ve cansızların birbirine destek olduğu yaşam örgüsüdür. Doğa bir bütün olarak görülüp değerlendirilmelidir” diyen Barka, “Bu kadar ağaç kestik ama bu yatırımı yaptık. Yandı, hemen dikiyoruz” söylemlerinin de aldatmaca olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here