Basın kurumlarından Özgür Gelecek için çağrı

0
171

Alınteri, Halkın Günlüğü, Özgür Toplum, Mücadele Dergisi ve Umut Gazetesi, Özgür Gelecek gazetesine yönelik baskı ve tehditlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Özgür Gelecek üzerindeki baskıları kınıyor; tarafları özverili olmaya çağırıyoruz” diye belirtilen açıklamada, “Özgür Gelecek gazetesi ve çevresinde bir süredir yaşanan sorunlar hepimizin malumudur. Bu sorunlar, taraflar tarafından dostça ve olgun bir şekilde ele alınarak sonuca gidilmelidir. Devrimci hareketin tarihi, bize olumsuz örneklerin tahrip edici ve yıkıcı önemini hatırlatmakta, bu örneklerin daha sonraları özeleştiriyle önemsiz hale getirildiğini bir kez daha anımsatmaktadır. Sonucu belli olan, devrimci dayanışma ve birleşmeyi zedeleyen pratikler ve şiddet eğiliminden uzak durulmalıdır” denildi.

Şiddet doğru çözüm değil

“Taraflar şiddete varan ve davetiye çıkaran söz ve pratikleri terk etmeli, anlaşma sağlanamasa da devrimci-demokratik bir norm içinde kalabilme kabiliyeti gösterebilmelidirler” çağrısının yapıldığı açıklamada, “Halk içi ve onun bir parçası olan devrimci ve demokratik güçler arasında yaşanan sorun ve çelişkilerde şiddet ve ona tekabül eden hiçbir pratik kesinlikle doğru ve meşru değildir. Devrimci ve demokratik güçler arasındaki sorunlarda şiddet öğesinin bir çözüm olarak pratikleşmesi ve savunulmasını ilkesel olarak reddediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Sağduyu çağrısı

Taraflara sağduyu çağrısı yapılan açıklamada, “Keza yine devrimci düzlemin dışına taşan ve niyetlerden bağımsız objektif olarak karşı-devrime hizmet eden her türlü söylem ve belirlemeden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bir kez daha altını çiziyoruz ki devrimciler arasındaki sorunların çözümünde tek alternatif ideolojik mücadele ve eleştiri-özeleştiridir” denildi.

Özverili olmaya çağırıyoruz

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Özgür Gelecek gazetesinin bürolarının basılması, el konulması, çalışanlarının taciz edilerek saldırıya uğramasına son verilmelidir. Bu tür saldırı ve tacizler, eninde sonunda sahiplerini de yaralar. Ağır baskı koşullarında faaliyet yürüten devrimci-demokratik basına destek olunmayacaksa engel de olunmamalıdır. Basın üzerindeki engellemeler, baskılar devrimcilerin işi olamaz. Biz yukarıda imzası olan devrimci basın kuruluşları olarak, Özgür Gelecek üzerindeki baskıları kınıyor; tarafları özverili olmaya çağırıyoruz.”

İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here