Bin Frida Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

0
106

Meksikalı feminist ressam Frida Kahlo gibi giyinen bin kişi doğum günü vesilesiyle bir araya gelerek, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Amerika’da Dallas Sanat Müzesi, Meksikalı feminist ressam Frida Kahlo’nun 110’uncu doğum günü için değişik bir etkinlik tasarladı. Yaşamı, eserleri ve düşünceleriyle ekol olan Frida’nın hayranları, sanat müzesinin çağrısıyla onun gibi giyinip, saçını onun gibi yaparak sokağa çıktı. Dallas’ta bini aşkın Frida, renkli görüntüler oluşturdu.

Efsanevi Meksikalı ressamın Maya halkının giydiği rengarenk elbiselerine, gösterişli takılarına ve özellikle ortadan ikiye ayırıp başının tepesinde topladığı çiçekli saçlarına hala büyük ilgi duyuluyor. Kadın ve erkek binlerce Frida’nın yaptığı gösteri büyük ilgi topladı. h/t: sobadsogood sitesinde yer alan habere göre; Frida buluşması, “Frida kılığına girmiş insanların bir araya geldiği en büyük toplanma” olarak, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Frida Kahlo kimdir?

Aykırı bir kadın olan Meksikalı ressam Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907’de dünyaya geldi. 18 yaşında geçirdiği kaza sonrasında, hasta yatağında iyileşmeye çalışırken resim yapmaya başladı. 47 yaşında hayata veda edene dek çalışmayı ve tablolar üretmeyi sürdürdü. Yaşarken kültürel seçkinler arasında belli bir ünü olsa da ataerkil tarihin haksızlığına uğradı ve 1970’li yıllara dek “ressam Diego Rivera’nın eşi” sıfatıyla anıldı. Bugün, yirminci yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul görülmesinde feminist sanat tarihçilerinin önemli bir rolü bulunuyor.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954 yılında yaşamını yitirdi.

Çeviri: Gazete Şûjin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here