Şarbon için önlem alınmazsa yayılır

0
135

Pulur’a bağlı Kedek köyünde 7 ineğin ölmesine neden olan şarbon hastalığı, tehlike saçmaya devam ediyor. Köylüler, hastalığın ‘yabandan’ bulaştığını söyleyerek, öncesinde hiçbir önlem alınmamasına tepki gösterdi

Tarlaların yakıldığı, köy boşaltmaların devam ettiği Dêrsim’de, insansızlaştırma politikasının bir parçası olarak ormanlar yakılıyor, kimyasal silahlar kullanılıyor veya ormana zarar vermek için tırtıl bırakılıyor. Toprakta ve meralarda bulunan, ot ile beslenen hayvanlardan insanlara geçen bakteriyel bir enfeksiyon hastalığı olan şarbon hastalığı ise, geçtiğimiz günlerde Dêrsim’in Pulur (Ovacık) ilçesinin köylerinde görüldü. İlçenin Çakmaklı ve Kedek (Koyun Gölü) köylerinde veterinerler tarafından bir ay önce teşhisi konulan hastalık, son günlerde 7 hayvanın ölmesine neden oldu.

Hastalığın köy ineklerinin otlatıldığı Ağdat Merası’ndan bulaştığını belirten köylüler, veteriner hekimlerin gerekli önlemi zamanında almadığını söyledi. Hayvanların otlatıldığı merada daha önce hiçbir hayvanın hastalık kapmadığını belirten köylüler, hastalığın ineklere yabandan bulaştığını ifade ederek, daha önceki günlerde bir domuzun da şarbon hastalığından öldüğü bilgisini verdi.

Şarbon hastalığının yabandan bulaştığını belirten Kedek köyünden Hanife Bal, “Köyde yedi inek öldü peş peşe. Benim zaten 3 ineğim vardı biri öldü. Başka gelirim yok. Burada başka türlü geçinemem” dedi.

Hiçbir inek aşılanmamış

Köydeki bütün ineklerin her gün başka biri tarafından toplu bir şekilde otlatıldığını söyleyen Özgül Keskin ise, erkek kardeşinin ineklerinden ikisinin öldüğünü belirtti. Veteriner hekimlerin çok geç geldiğini söyleyen Özgül, “Bunun önleminin daha önceden alınması gerekiyordu. Ancak bu yıl hiçbir inek aşılanmamış. İl Müdürlüğü’nden gelen veteriner, hastalık çıkmadan aşı yapmadıklarını ancak köylü isterse gidip parayla aşısını alıp yapabileceğini söyledi. Yani devlet inekler hastalanmadan buraya gelmiyor” şeklinde konuştu.

Köylüler tedirgin

Kara Göl köyünde yaşayan Kader Şen, köylünün süt ve süt ürünleri satarak geçindiğini, bu durumun bütün köylü üzerinde tedirginlik yarattığını söyledi. Kader, “Şu an bütün karantina önlemleri alındı. İnekler aşılandı. Fakat ölen ineklerin eksikliği giderilecek mi bilmiyoruz. Dilekçe verdik cevap gelmedi” dedi. Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, şarbon hastalığının 20 yıl önce Eğripınar köyünde görüldüğünü ve hastalığın buradan bulaşmış olabileceğini ifade etti. Eğripınar köyünde herhangi bir hastalığa rastlanmazken, Pulur Belediyesi’ne bağlı veterinerlik hizmetinin ise, sadece hayvan kesimlerinde verildiği bilgisine ulaşıldı.

Melike Aydın/Dêrsim-Şûjin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here