‘Direnişle haklarından geldik’

0
152

Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Akgedik köyü girişine, TOKİ konutları için arıtma tesisi inşa etmek amacıyla alandaki çam ağaçların AKP’li ilçe belediyesinin ekipleri tarafından köklerinden sökülmesine karşı direnen Manisalı analar, mücadele kararlı. Polis, jandarma ve kepçelere karşı direnen kadınlar, tesisin yapılmasını engellemek amacıyla Manisa İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Kepçelerin faaliyetlerini sürdürdüğü alanda nöbet tutmaya devam eden köylülere, kadınlar öncülük ediyor. İlk kez böyle bir direniş gerçekleştirdiklerini anlatan köylüler, sık sık bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuyor.

‘Köyü kirletecekler’

Yıkıma karşı direnen Emine Baykıran, kadınlarla birlikte kazı yapan kepçenin etrafında sıralandıklarını ve direnerek ağaçların kökünden sökülmesini durduklarını belirtti. Baykıran, “O çamları 10 yıl önce kendi ellerimizle diktik. Tesisten çıkacak atıklar köydeki dereyi kirletecek. O derede köylüler yüzüyor. Kokusundan rahatsız olacağız. İki gün direndik hakkından geldik, ertesi gün de hemen avukatla mahkemeye başvuru yaptık” dedi.

‘Akşama kadar direndik’

Ağaçların köklendiğini duyunca işini gücünü bırakıp kadınlarla birlikte alana gittiğini dile getiren Nazlı Bilgin ise, dertlerini jandarma ve polise anlatamadıklarını dile getirerek, şunları söyledi: “Akşama kadar direndik. Ertesi gün yine izin vermedik. O gün kadınlarla birlikte mahallemizde istemediğimiz bir duruma karşı mücadele ettik.”

Ruken Demir- Gökhan Öner/Manisa-dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here