Sancar’dan hodri meydan: Kaldırın barikatları görelim

0
115

Yoğurtçu Parkı’ndaki nöbette konuşan HDP’li vekil Mithat Sancar, “Halkın nöbete gelmediğini söylüyorlar. Kaldırın barikatları görelim. Korkaklar barikat kurar, halk her yerde direnir. Bu yürüyüş büyüyerek devam edecek” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda başlatılan Vicdan ve Adalet Nöbeti ikinci gününde devam ediyor. Gündemdeki konulara ilişkin açıklama yapan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Türkiye’de adaletin bütünüyle çöktüğü bir dönemin yaşadığını dile getirerek, “Artık adaletten söz etmek kara bir ironiden ibaret. Adalet artık mazlumların mücadele şiarı haline gelmiştir” dedi.

GÜLMEN VE ÖZAKÇA’NIN AÇLIK GREVİ

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 146 gündür devam eden açlık grevi eylemine değinen Sancar, “Unutmayacağız adaletsizlikleri. 146’ncı gününde bir açlık grevi var. Büyük bir dirençle devam ediyor. İşlerini istediler. Son çare bedenlerini açlığa yatırdılar. Öyle bir adaletsizlik çarkı işledi ki önce gözaltına aldılar ve sonra tutukladılar. Hapishanede işkence etmeye devam ettiler. Sadece haksızlık yapmakla kalmadılar kötülükte ettiler. Semih ve Nuriye’yi hastaneye götürdüler ve eziyet ettiler. Aldığımız bilgiye göre, mutfağa yakın bir koğuşa koymuşlar. Bunun adı kötülüktür” diye konuştu.

ERMENİ MEZARLIĞI ÜZERİNE TUVALET YAPILMASI

Van’ın Erdemit ilçesine kayyum tarafından Ermeni mezarlığı üzerine tuvalet yapılmasına tepki gösteren Sancar, “Üstüne kötülük ekliyorlar. Kayyumlarda bunun birçok örneği karşımıza çıkıyor. Kadının yaşama sahip çıktığı mekanları kapattılar. Kadın direnişinin zalimlerin sonunu getirecek en önemli direniş olduğunu biliyorlar. Uğur Kaymaz’ın heykelini, Roboski heykelin kaldırdılar. Bunları yaparken iki şey ortaya çıkıyor. Bütün bu suçların hesabının sorulmasına izin vermek istemiyorlar. Roboski’de failler cezalandırılmamasın istiyorlar. Bununla da tatmin olmuyorlar. Öldürülen insanları hafızalardan silmek istiyorlar. Baskı ve zulme bir de kötülük ekliyorlar” ifadelerini kullandı.

‘KADIKÖY HALKINI CEZALANDIRIYORLAR’

Yoğurtçu Parkı’nın etrafının bariyerlerle kapatılmasına dair ise Sancar, “Bu parka bakın. Binlerce polis sokaklara konuşlandırılmış. Etrafı bariyerlerle çevrilmiş. Baskı ve zulüm var ama yetmiyor buna kötülük eklemek istiyorlar. Kadıköy halkına da sesleniyoruz. Parklara, cafelere polis yerleştirmişler. Sanki bunları yapan bizmişiz gibi bir propaganda yürütüyorlar. Hayır, biz değil bunlar barışçıl, demokratik hakları istemedikleri için bunu yapıyorlar. Kadıköy halkını da cezalandırmak istiyorlar. Kadıköy’ün adaletin ve vicdanın merkezi olduğunu biliyoruz. Buna itiraz edin. Burayı size kapatanlara itiraz edin. Ses çıkarın, sokakların bize ait olduğunu her alanda dile getirin” dedi.

‘YARGI ÇÖKTÜ’

Sancar, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Yargı çöktü, yargı ile birlikte adalette çöküyor. Cumhurbaşkanı, yüce mahkemeymiş gibi hüküm veriyor. İspata davet ediyoruz yanıt vermiyor. Sen hangi ülkeye güveniyorsun genel başkanımıza ‘Terörist’ diyebiliyorsun. Yargıdan adalet beklemiyoruz. Yargıda vicdanlı yargıçların olduğunu biliyoruz. Sevgili hakim ve savcılar bu nöbet sisin içindir aynı zamanda. Sizin vicdanınızın kararmasının önüne geçecek olan bir eylemdir.

GÖRMEZ KULLANILIP KENERA ATILDI

Mehmet Görmez kullanıldı ve bir kenara itildi. Şimdi helallik istiyor. Ne yaptın ki helallik istiyorsun. Cenazeler sokaklarda bekletilirken sen sesini çıkardın mı? Kabil neden lanet edildi. Sayın Görmez çok iyi bilirsin. Kardeşini öldürdü. Hayır, sadece kardeşini öldürdüğü için lanetlenmedi, kardeşinin cenazesini çırılçıplak soydu. Bunun için lanetlendi. Taybet Ana’nın cenazesi günlerce sokak ortasında bekletilirken Görmez’den ses çıkmadı. Miray bebekte, Berkin Elvan öldürüldüğünde ses çıkmadı ve bir kötülüğe ortak oldu.

BARİKATLAR KORKTUKLARINI GÖSTERİYOR

Biz bu kötülüklere, baskılara, zulümlere direnmek için, durdurmak için, haykırmak için buradayız. Halkımızla fiziki olarak aramıza girebilirler ama her tarafta vicdanlı gözlerin baktığını biliyoruz. Her yerden buraya ses katıldığını biliyoruz. Bu barikatlar korkuyu gösteriyor. Neden korkuyorlar? Suçları, haksızlıkları, kötülükleri çok fazla. Halkın ufacık bir kıpırdanışından korkar, hesap soracağını bilirler. Biz bu hesabı soracağız. Hep birlikte soracağız. İlla masalar kurup, ittifak pazarlıkları yapmaya ihtiyaç yok. Bizler sokaklar, parklarda bu ittifakı kuracağız.

YÜRÜYÜŞ BÜYÜYEREK SÜRECEK

Kerbela’da Yezid kazanmadı, İmam Hüseyin kazandı. Vicdanı ve umudu temsil eden İmam Hüseyin oldu. Kimse Yezid’i anmaz. İnsanları işten atıyorlar KHK’leri bahane ederek. Kıdem tazminatını kesmek istiyorlar. Fatih Terim’in sözleşmesine bakın. İşsiz kalacağı her ay için 291 bin Euro maaş alacak. Bu sadece işsizlik maaşı.

Halk gelmiyormuş. Kaldırın barikatları görelim. Korkaklar barikat kurar, halk her yerde direnir. Bu yürüyüş büyüyerek devam edecek.”

Sancar’ın açıklamasının ardından Güney-Doğu Dernekleri Federasyonu nöbet eylemini ziyaret etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here