YJŞ Rakka’da açıkladı: Hesap sorana kadar geri adım atmayacağız

0
127

Rakka’da esir edilen Êzidi kadınların izini süren YJŞ, Şengal katliamının 3’üncü yıldönümünde Rakka’da açıklama yaptı. Katledilenleri anan YJŞ, hesap sorana kadar bir adım dahi geri atmayacaklarını vurguladı

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’yı özgürleştirmek için “Büyük Savaş” adıyla başlattığı operasyonlar 59’uncu gününde devam ederken, Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ), 73’üncü Şengal Fermanı’nın 3’üncü yıl dönümünde kentte açıklama yaptı. Kentin doğu cephesinde bulunan Meşleb mahallesinde yapılan açıklamaya onlarca Êzidî kadın savaşçı katıldı. Açıklamada YJŞ’nin bayraklarının yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posteri açıldı. “Rakka’da savaşan Êzidî kadınların mesajını YJŞ savaşçılarından Tekoşin Apoci okudu.

‘AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR’

DAİŞ’in 3 Ağustos 2014’te Êzidî halkına yaşattığı fermanı hatırlatan Apoci, ferman kapsamında 6 bin Êzidî kadının esir alınarak satılıp ve öldürüldüğünü söyledi. Fermanın 3’üncü yılında katledilenleri andıklarını aktaran Apoci, 73’üncü Ferman’da Êzidîlere ağır bir jenosid yaşatıldığını vurguladı. DAİŞ ve ona bu zemini sunan güçlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını belirten Apoci, “Ferman ile kadın üzerinden Êzidî kültürü ve yaşamını ortadan kaldırmak istediler. Buna karşılık Êzidî kadınlar Şengal Dağı’na sığınarak kendilerini savundu ve böylelikle fermana en büyük cevapları bu oldu” dedi.

ŞENGAL DAĞINDAN RAKKA’YA

Kadınların Şengal Dağı’nda örgütlendiklerini söyleyen Apoci, bu örgütlülüğün sonucunda YJŞ’nin ortaya çıktığını ifade etti. YJŞ’nin fermana cevap olduğunu kaydeden Apoci, konuşmasına şöyle devam etti: “Êzidî kadınlar 73’üncü Fermanı arkalarında bıraktı ve oluşturdukları güç ile 3 yıldır direniyorlar. Şengal direnişinde en ön cephelerde yer alan kadınlar, Êzidî kadınların gerçeğini ortaya koydu. Bu sefer de Rakka’da devam eden ‘Büyük Savaş’a katıldık ve her gün esir alınan Êzidî kadınların intikamını alıyoruz. Bu kentte kadınlarımız köle gibi satıldı, katledildi, öldürüldü. Buraya onların hesabını sormaya geldik.”

KUTSAL ATEŞ RAKKA’DA YAKILDI

Êzidî kadınlarına Rakka’da DAİŞ’e karşı savaşma çağrısında bulunan Apoci, DAİŞ’in elinde tek bir Êzidî kadın kalana kadar savaşacaklarını ifade ederek, hesap sorana kadar bir adım dahi geri atmayacaklarını vurguladı. Apoci, DAİŞ’e son vermek ve intikamlarını almak için bu sefer kutsal ateşlerini Rakka’da yaktıklarını aktardı.

Açıklamanın ardından Öcalan lehine ve “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here