Rakka’da geri sayım başladı

0
107

QSD savaşçıları 2 ayı geride bırakan “Büyük Savaş”ta DAİŞ’in başkenti Rakka’nın yarısından fazlasını kontrol altına aldı. Kritik bir aşamaya girilen operasyonda, DAİŞ iyice sıkıştı. Etrafındaki kuşatmayı kırabilmek için sık sık bomba yüklü araçlarla saldırı düzenlese de sonuç alamayan DAİŞ için geri sayım başladı.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’yı DAİŞ’ten kurtarmak için “Büyük Savaş” adıyla başlattığı operasyonlar 2’nci ayını geride bıraktı. Doğu, batı, güney ve kuzey cephelerinden ilerleyen QSD savaşçıları, kenti DAİŞ’ten kurtarıyor. Kentin yarısından fazlasını kontrol altına alan savaşçılar, şu ana kadar operasyonlarda 9 mahalleyi kontrol altına aldı. DAİŞ’in konumlandığı stratejik noktalar ise, bir bir düşüyor. Kritik bir aşamaya gelinen operasyonlarda Rewda, Eski Rakka, Hişam Ebdulmelik, Nezlit Şehadê ve El Berîd mahallelerindeki çatışmalar ise sürüyor. Bu mahallelerin de kontrol altına alınması ile beraber, DAİŞ’in saldırı gücünün önemli oranda kırılması bekleniyor.

CEPHELER BİRLEŞİYOR

Doğu ve batı cephelerinde operasyonlar gerçekleştiren güçlerin bir birine ulaşmalarına yaklaşık bir kilometre kaldı. Savaşçılar kentin kuzey cephesinden de harekete geçerek operasyonlara başladı. Güneybatı cephesinden Nezlit Şehadê, güneydoğu cephesinde ise Hişam Ebdulmelik mahallelerinde ilerleyen savaşçıların birleşmesine ramak kaldı. Böylelikle kentin iyice ablukaya alınması ve operasyonların yeni bir aşamaya geçmesi bekleniyor. QSD, Hişam Ebdulmelik mahallesinde Mühendislik Fakültesi ve kentin en büyük garajını kontrol altına alarak, temizlik operasyonları başlattı. Savaşçılar Nezlit Şehadê mahallesinde ise döşenen mayınları temizleyerek siviller için güvenli koridorlar açıyor. İki mahallenin yüzde 90’ının kontrolü QSD savaşçılarında bulunuyor.

BATI CEPHESİ ÖNEMLİ ORANDA KIRILDI

Batı cephesinde Rewda, El-Diriyê ve El Berîd mahallelerinde şiddetli çatışmalar yaşanırken, QSD’li savaşçılar İdxar Kavşağı’nın kontrolünü ele geçirmek üzere. Kavşak çevresine iki kol halinde ilerleyen savaşçılar, yolu denetim altına alabilmek için ev ev ilerliyor. DAİŞ’in döşediği mayınları de temizleyen savaşçılar, bombalı araç saldırılarına karşı mevzilerini güçlendirerek ilerleyişlerini sürdürüyor. Batı cephesinde DAİŞ’in önemli oranda kırıldığı ifade ediliyor.

ESKİ RAKKA ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞUYOR

Doğu cephesinde bulunan Eski Rakka mahallesi ve çevresinde de kıran kırana yaşanan çatışmalar devam ederken, savaşçıların El Etiq Camii’ne yönelik operasyonları devam ediyor. Camiyi iki kol halinde geçen savaşçıların burayı kontrol altına alması an meselesi. Öte taraftan savaşçıların kurtardığı Harun Reşid Kalesi (Qasr al-Banat), QSD ile yeniden tarihi görkemine kavuşuyor. Abbasiler döneminde inşa edilen kale, tarihi surların bitişiğinde bulunuyor.

‘RAKKA DÜŞTÜ DÜŞECEK’

Kritik bir aşamaya girilen operasyonlarda, DAİŞ iyice sıkışırken etraflarındaki kuşatmayı kırabilmek için sık sık bomba yüklü araçlar ile saldırı düzenliyor. Bu yönteminde de başarıya ulaşamayan DAİŞ için geri sayımın başladığı, Rakka’nın özgürlüğe kapı araladığı belirtiliyor. Kent merkezinde mahsur kalan siviller için dört bir taraftan yeni koridorlar açılırken, QSD’li savaşçılar arasında “Rakka düştü düşecek” sesleri yükselmeye başladı.

Nazım Daştan – dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here