Bisikletle İstanbul’dan Yüksel’e ulaşan eylemciler gözaltına alındı

0
93

Yüksel Caddesi’nde 273 gündür devam eden “İşimizi geri istiyoruz” eylemine müdahale eden polis, bisikletle İstanbul’dan Ankara’ya gelen Ezgi Çakır, Süleyman Gökten, Celal Akgün ile Volkan adlı eylemcileri darp ederek gözaltına aldı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi 153’üncü gününe girerken, Yüksel Caddesi’nde “İşimizi geri istiyoruz” eylemi de 273’üncü gününde devam etti. Eylemin 273’üncü gününde, Gülmen ve Özakça’nın durumuna dikkat çekmek için çocuklarını da yanlarına alarak İstanbul’dan bisikletle Ankara’ya gelen Ezgi Çakır ve Süleyman Gökten ile Celal Akgün de katıldı.

‘TECRİDİ KIRMAK İÇİN PEDAL ÇEVİRDİK’

Meşrutiyet Caddesi’ne gelen ve burada kısa bir açıklama yapan Süleyman Gökten, Gülmen ve Özakça’ya tecrit uygulandığını ve bu tecridi kırmak için yola koyulduklarını belirtti. Gökten, “Biz Nuriye ve Semih için İstanbul’dan pedal çevirerek Ankara’ya geldik. Hedefimiz hep beraber gelmekti. 9 günde gelecektik. Gebze’den sonra polisin engellemesiyle karşılaştık. Nuriye ve Semih direnişe başladıktan sonra direnişin yükselmesi ile Nuriye ve Semih’in direnişini tecrit etmek için onları tutukladılar” dedi.

‘BİZİM EVİMİZ YÜKSEL’DİR’

Gökten, Yüksel Caddesi’nde yapılan eylemlere katılan kamu emekçilerinin ev hapsi ve gözaltılarla tehdit edildiğine işaret ederek, “Bizim evimiz Yüksel’dir” dedi. Gökten, şöyle devam etti: “Nuriye ve Semih’i hapishanede tecrit etmelerine rağmen direnişi tecrit edemediler, direniş büyüyerek devam etti. Bunun üzerine Yüksel direnişçilerini tehdit etmeye, onlara yaptırım uygulamaya başladılar. Şimdi de Nuriye ve Semih demeyi, tişört giymeyi yasaklıyorlar. Bizde Nuriye ve Semih’i tecrit etmelerine karşı böyle bir yol denedik. Nuriye ve Semih demeye devam edeceğiz.”

Açıklamanın ardından Çakır, Gökten ve Akgün bisikletleriyle, polisin İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapılmasına izin vermemesi üzerine Konur Sokak’ta toplanan eylemcilerin yanına geldi. Eylemciler burada polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Açılan pankartı yırtan polis, eylemcileri darp ederek uzaklaştırırken, bisikletleriyle İstanbul’dan Ankara’ya gelen Ezgi Çakır, Süleyman Gökten, Celal Akgün ile soyadı öğrenilemeyen Volkan adlı yurttaş darp edilerek gözaltına alındı.

Eylem “Nuriye ve Semih onurumuzdur” sloganı ve alkışlarla son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here