‘Çocukların aç susuz kaldığı günleri unutmadık’

0
138

DAİŞ çetelerinin Şengal’e saldırı sırasında esir aldığı binlerce kadını tuttuğu Rakka operasyonuna katılan YJŞ savaşçılarından Berivan Şengal, o günleri ‘asla unutamayacağını’ söylerek ‘gördük ki örgütlenip kendimizi savunabiliriz’ dedi.
Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) öncülük ettiği Rakka operasyonun Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) Şengal katliamının yıl dönümünde ikinci bir kadın taburu daha göndermişti.

Operasyona katılan YJŞ savaşçılarından Berivan Şengal, örgütlü din gücü karşısında hiçbir engelin duramayacağını ifade etti. DAİŞ’İn saldırısı sırasında Şengal’in zorlu süreclerini bire bir yaşadığını ifade eden YJŞ savaşçısı Berivan Şengal, “Şengal’de çocukların aç susuz kaldıkları günleri unutmadık” dedi. 2015’te YJŞ saflarına katılan Berivan Şengal, tanık olduğu katliama karşı ‘asla sessiz kalamayacağını’ belirterek, “Binlerce kadın kaçırıldı ve DAİŞ eliyle katledildi. Kadın gerillalar ellerinde silahları, yüreklerinde inançlarıyla Şengal’e bizi savunmaya geldiklerinde bir kadın olarak bir taraftan çok duygulansam da diğer taraftan bende elime silah alıp kendimi ve toprağımı savunabilirim dedim. O günlerin şahidi Êzidî bir kadın olarak esir tutulan kadınları kurtarma sevinci içimde çok yoğun” diye konuştu.

“Êzidî kadınlar olarak katliam sonucunda gördük ki örgütlenip kendimizi savunabiliriz” diyen YJŞ savaşçısı örgütlenme sayesinda güçlerini gördüklerini ifade etti. Berivan Şengal, “Esir alınan bütün kadınları kurtarıp özgürleştireceğiz. Biz kadınlar yaşadığımız tüm acıların intikamını almaya yemin ettik” dedi.

Ruhenda Amed/Rakka-Şûjin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here