Hakkari Valiliği: Hukuka uygun şekilde gözaltına alındılar

0
117

 Hakkari Valiliği, Şemdinli’nin Şapatan köyünde gözaltına alınan köylülere yapılan işkenceye ilişkin yaptığı açıklamada, “Şüpheli şahıslar hukuka uygun olarak gözaltına alınmışlar, ancak bu esnada güvenlik güçlerimize direnen şahıslar da yetkiler dahilinde zor kullanılarak derdest edilmişlerdir” dedi.

Hakkari Valiliği, Şemdinli’nin Şapatan köyünde, 6 Ağustos gecesi baskın düzenleyen polis ve askerlerin köylüleri işkenceden geçirdiği haberine ilişkin açıklama yaptı. dihaber’in yayınladığı fotoğraflarda vücutlarında işkence izleri bulunan köylülere ilişkin yaptığı açıklamada, “Şüpheli şahıslar hukuka uygun olarak gözaltına alınmışlar” ifadelerini kullandı.

Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle:

“Güvenlik güçlerimiz tarafından Şemdinli ilçesi Altınsu Mahallesinde 05.08.2017 günü icra edilen operasyon esnasında açılan ateş sonucu 1 polis memurumuz şehit olmuş, bunun üzerine ateşin geldiği değerlendirilen bölgelerde bulunan şüpheli şahıslar hukuka uygun olarak gözaltına alınmışlar, ancak bu esnada güvenlik güçlerimize direnen şahıslar da yetkiler dahilinde zor kullanılarak derdest edilmişlerdir. Daha sonra gözaltına alınırken darp edildikleri iddiası ile Savcılık Makamına müracaat eden 10 vatandaşımızın işlemleri devam etmekte olup, bunlar arasında kadın bulunmamaktadır. Ayrıca kusuru olan personel tespit edilirse haklarında gerekli idari tahkikat da yapılacaktır. Bunun dışında bazı haber ajanslarında ve sosyal medyada güvenlik güçlerinin vatandaşlarımıza işkence yaptığı yönündeki haberler tamamen asılsızdır ve terör örgütünün propagandasını yapma maksadını taşımaktadır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here