Van’da barikatlara karşı ses çıkarma eylemi

0
132

HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde, halkın parka gelmesine engel olan polis barikatlarına karşı ses çıkarma eylemi gerçekleştirildi. HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Bu zulme ve faşizme hayır diyelim” diyerek Van halkını her akşam saat 21.00’de ses çıkarma eylemine çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 3’üncü durağı olan Van’ın Musa Anter Barış Parkı’nda ilk günün sonuna gelindi. Parkın bulunduğu alanın polis barikatları ile çevrilerek, halkın HDP’li milletvekillerini ziyaret etmesi engellendi. Engellemelere rağmen gün içinde çok sayıda kişi 5 kişilik gruplar ile dönüşümlü olarak ziyaretler gerçekleştirdi.

MUSA ANTE PARKI’NA ZİYARETÇİ AKINI

Nöbetle birlikte başlayan engellemeler üzerine, nöbete destek veren yüzlerce kişi parkın çevresinde bekleyerek destek verdi. Ziyaretler sırasında çok sayıda yurttaşın parka girmesi engellenirken, Barış Anneleri Meclisi üyelerinin engellenmesi de dikkat çekti. Uzun süre parka girebilmek için bekleyen Barış Annelerinin parka girişi polislerce engellendi. Tüm engellemelere rağmen gece saatleri ile birlikte park, ziyaretçi akınına uğradı. Ziyaretçiler arasında yer alan kadınlar, HDP’li kadın milletvekilleri ile bir araya gelerek, yaşadıkları sorunlara ilişkin bilgi paylaştı.

EZGİLER VE SES ÇIKARMA EYLEMİ

Ziyaretçiler ile parkın ortasında oluşturdukları çemberle bir araya gelen HDP’li milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Lezgin Botan ve Dilek Öcalan, Kürtçe ve Türkçe ezgiler seslendirdi. Saat 21.00’de HDP’li milletvekilleri ve ziyaretçiler, ses çıkarma eylemi başlattı. Milletvekillerinin zılgıtları ve alkışlarına, çevrede bulunan yurttaşlar da balkonlarına çıkarak destek verdi.

‘ÜLKE ABLUKA ALTINDA’

Eylem ardından kısa bir açıklama yapan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, nöbet eylemini gerçekleştirdikleri parkın polis barikatları ile abluka altına alınmasına tepki gösterdi. Beştaş, ülkede adaletin abluka altında olduğunu söyledi. Halkın mücadelesi ile adaleti sağlayacaklarını dile getiren Beştaş, “Bu abluka, zulmü en çıplak ve karanlık haliyle bize gösteriyor. Biz halkımızla beraber mücadele etmenin yolunu bulacağız. Asla mücadeleden geri durmayacağız” diye konuştu.

‘ADALET İKTİDARIN TABELASINDA BİR KAVRAM OLARAK KALDI’

Türkiye’de adaletin inanılmayan bir kavram haline geldiğini ifade eden Beştaş, “Bugün Türkiye’de tüm vicdanlar kan ağlıyor. Adalet, sadece iktidar partisinin tabelasında olan bir kavram olarak kaldı. Ama eminiz ki; Türkiye’deki yurttaşların ezici çoğunluğu vicdan ve adalet için netleşebilir. Bizimle beraber sesini duyurabilir” dedi. HDP’nin, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni çeşitli eylem ve etkinlikler ile sürdüreceğini aktaran Beştaş, “Tüm Türkiye’ye dayattıklarında başarılı olamamışlardır. Bütün bariyerlere rağmen Van halkı büyük bir direnişle bizi yalnız bırakmamak için bariyerlerin arkalarında bize destek veriyor” diye konuştu.

Beştaş, “Her tarafı kapatsalar bile, balkonumuzdan, camımızdan ve sokağımızdan edemezler. Bu zulme ve faşizme hayır diyelim” diyerek Van halkını her akşam saat 21.00’de ses çıkarma eylemine çağırdı.

Nöbet, söylenen ezgiler ile devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here