Bir defa da düzgün sınav yapsanız!

0
100

Artık Türkiye’nin ‘yerli’ ve ‘milli’ geleneklerinden biri haline gelen ÖSYM’nin sonbahar skandallarından biri daha patladı. ÖSYM, bu defa da üniversite yerleştirme sıralamasında hata yapıldığını açıklayarak, artık kimse ciddiye almasa da ‘pardon’ dedi

Uzun yıllardır neredeyse her sınavda mutlaka ya sorularda ya da yerleştirmelerde ‘yanlışlık’ yapan ve her seferinde binlerce öğrencinin hayatıyla oynayan ÖSYM, bu kez de üniversite yerleştirme sıralamasında okul türlerinde ek puan düzenlemesinde hata yapıldığını açıkladı. Açıklamaya göre, hata nedeniyle bin 110 adayın ilan edilen yerleştirmesinin değiştiği, bin 628 adayın da bir programa yerleştirildiği belirtildi. ÖSYM, bir programa yerleştirildiği açıklanan bin 499 adayın ise, herhangi bir programa yerleştirilmediğini açıkladı ve aynı pişkinlikle “Bu durumdan etkilenen adaylardan özür dileriz” demekle yetindi. Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in görüştüğü eğitim uzmanı Sadık Gültekin ise, ÖSYM’deki hesap hatasının kabul edilemez olduğunu ‘bilmeden’ yapılamayacağını söyleyerek, “Sisteme sadece sonuçları girmek gerekiyor. Gerisini zaten yazılım yapıyor. Demek ki biri burada sistemi devre dışı bırakmış. Ama daha büyük bir kesimi etkileyecek bir şey de yapmamış. Bilmeyerek olmaz bu hata” diye konuştu.

Bu ilk kez oluyor

“ÖSYM tarihinde bu tabloyla ilk defa karşılaştık” diyen Gültekin, “Her şey belirlendikten sonra çocuklara yeniden ‘kazandın’, ‘kazanamadın’ deniliyor. Kazanamayanlar tabii ki her şeyden önce mutsuz oldular. Belki aileleri tarafından eleştirildiler. Kazananlar çok sevindiler. Şimdi de kazananlara deniliyor ki, ‘Pardon yanlışlık yaptım. Sen kaybettin’ Peki bu yıkımı nasıl telafi edecekler? İlk başta ‘kazanamadım’ psikolojisine girene şimdi de diyor ki, ‘Öyle demiştim ama sen şimdi kazanmışsın kayıt yaptırabilirsin.’ Yani baştaki hata, sonraki açıklamalar hata… Şimdi ÖSYM tarihinde bu tabloyla ilk defa karşılaştık. Kontenjan boşluklarıyla ilk defa karşılaştık. Böyle bir durumla ilk defa karşılaştık” şeklinde konuştu.

Sisteme müdahale edilmiş

ÖSYM’nin bir yazılımla çalıştığını anlatan Gültekin, “İşleyen bir yazılım var. Senin bir şeye müdahale etmene gerek yok. Zaten her şeyin sisteme yüklenmiş. Örneğin Tablo 6-C’nin nasıl değerlendirileceği, Tablo 4’teki programların nasıl hesaplanacağı, kat sayıların nasıl yapılacağı… Her şey zaten hazırlanmış. Senin yapacağın tek bir şey var: Yanıt kağıtlarını değerlendirilmek, sisteme girmek. Zaten bundan sonrasını sistemin kendisi hesaplıyor. Şimdi demek ki birileri bilerek bir şeyi devreden çıkartmış. Büyük bir kesimi etkileyecek bir şeyi göze alamamış çünkü çok büyük bir yankı olurdu. Ufak ama yine de etkili olacak bir şey yapılmış” dedi.
Bu olayın öğrenciler için büyük yıkım olduğunu belirten Gültekin, son olarak şöyle konuştu: “Yazık oldu! Bu çocuklara, emeklere yazık oldu. ÖSYM’nin bir sözü vardır: Emanetimiz emanetimizdir… Yani emanetimiz bizim için ‘kutsaldır’ diyor. Şu anki durum emanete hıyanet oldu.”

İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here