Cenazelerin daha fazla deforme olması için elektrikler kesiliyor!

0
111

Teşhis için Malatya Adli Tıp Kurumu’nda bekletilen cenazelerin tanınmayacak durumda olduğu, buna rağmen daha fazla deforme olması için morg elektriklerinin bilinçli bir şekilde kesildiği belirtildi.

Farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren PKK ve YPS’lilerin cenazeleri Malatya Adli Tıp Kurumu’nda bekletiliyor. Yaklaşık 20 cenazenin bekletildiği Adli Tıp Kurumu’na son dönemlerde neredeyse her gün bir cenaze getiriliyor. Malatya’ya getirilen cenazelere işkence edildiği, cenazelerin daha fazla deforme olması için elektriklerin bilinçli bir şekilde kesildiği bildirildi.

‘SAVCI TEŞHİS İÇİN FOTOĞRAFLARI GÖSTERİYOR’

Kapatılan eski MEYADER Malatya Temsilcisi Yusuf Bulut, bazı cenazelerin teşhis edilemeyecek halde olduğunu, bazılarının ise çürümeye başladığını aktardı. Cenazelerin teşhisi için yüzlerce ailenin Malatya’ya geldiğini söyleyen Bulut, ancak Malatya savcısının cenazeleri bilgisayar üzerinden fotoğrafları göstererek teşhis ettirmeye çalıştığını aktardı.

‘ELEKTRİKLER KESİLİYOR JENERATÖRE İZİN VERİLMİYOR’

Bulut, bu şekilde ailelerin mağdur olduğunu, bunun da işkencenin başka bir boyutu olduğunu söyledi. Cenazelerin bozulduğuna dikkat çeken Bulut, kokudan cenazelerin önünden geçilmediğini dile getirdi. Cenazelerin bozulması için elektriklerin bilerek kesildiğini ifade eden Bulut, orada çalışanlara sorulduğunda ise bilgilerinin olmadığını, jeneratörün çalışmasına da izin verilmediği bilgisini paylaştıklarını aktardı.

‘CENAZELER PARÇALANIYOR’

Cenazelerin bozulmasına göz yumulduğunu kaydeden Bulut, yapılanların insanlık dışı olduğunu söyledi. Bazı cenazelerin öldüğü anda işkence edilerek parçalandığını ifade eden Bulut, böylece ailelerin cenazelerin teşhis edemediklerini vurguladı. Bulut, ailelerin aylarca bir teşhis için oyalandırıldığını, bununla özel bir işkence uygulandığını kaydetti.

‘İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR’

Ailelere yardım ettiği için kendisine de baskı uygulandığını sözlerine ekleyen Bulut, insani görevini yerine getirdiğini aktardı. Bulut cenazelerin teşhis edilmemesi için her türlü yolun denendiğini söyleyerek, 15 Temmuz darbe öncesi kaç cenazenin adli tıpta olduğu bilgisinin kendileri ile paylaşıldığını, ancak darbeden sonra bilgi verilmediğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here