Hakimden darbe sanığına: Sana ne? MİT müsteşarı istediği kişiyle görüşür

0
120

15 Temmuz darbe girişimi sırasında TÜRKSAT tesislerinde yaşanan olaylar ile ilgili davada çok tartışılacak bir savunma yapıldı. Eski Astsubay Osman Kemal Küçük, “Darbe girişiminden bir gün önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ÖKK Komutanı Zekai Aksakallı baş başa uzun saatler görüştü. MİT Müsteşarı ile görüşen kişi komutanım. Tatbikat emrini veren kişi. Saatlerce görüşmüşler. Bu olaylar, hain darbe girişimi mi, tatbikat mı? Artık ne ise bunların bunu önceden bildiğini düşünüyorum. Ben asker kişi olarak emirlere uydum” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında, Ankara Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT’ın bombalanmasına yönelik 4’ü firari 16 sanığın yargılandığı davanın görülmesine Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Cumhuriyet Savcısı Mustafa Manga’nın esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapmaları için söz verilen sanıkların çoğu, farklı nedenler ileri sürerek esas hakkındaki savunmaları için mahkemeden süre istedi.

Esas hakkında savunma yapıp yapmayacağı sorulan sanık eski Astsubay Osman Kemal Küçük de savunması için süre istedi. Savunması dışında eklemek istediği bazı hususlar olduğunu söyleyen sanık Küçük, “Darbe girişiminden bir gün önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ÖKK Komutanı Zekai Aksakallı baş başa uzun saatler görüştü” diyerek söze başladı. Sanığın bu sözleri üzerine araya giren Mahkeme Başkanı Bayram Kanık, “Sana ne? MİT Müsteşarı istediği kişiyle, sabaha kadar görüşür, konuşur. Seninle ne ilgisi var” diye çıkıştı. Sanık Küçük, bu görüşmenin yargılanmasıyla doğrudan alakalı olduğunu söyleyerek, “MİT Müsteşarı ile görüşen kişi komutanım. Tatbikat emrini veren kişi. Bu olaylar, hain darbe girişimi mi, tatbikat mı? Artık ne ise bunların bunu önceden bildiğini düşünüyorum” dedi.

‘Alnına çakacaksın’

Başkan Kınık ise sanığa, “20 yıllık askerim diyorsun. Daha önce böyle bir tatbikata şahit oldun mu? Sen uçan uçakları atılan bombaları görmedin mi? Sesleri hiç duymadın mı?” diye tepki gösterdi. Sanığın, asker olduğu için emirlere uyduğunu tekrarlaması üzerine Kınık, “Olayın tatbikat olmadığını anladığında neden farklı davranmadın. Yanlış emir verenin alnına çakacaksın, neden kaçıyorsun” diye tepki gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here