Ömer El Beşir davası bir kez daha ertelendi

  0
  67

  Mahkeme Başkanı yaptığı açıklamada, 1989’da darbe yaparak iktidarı ele geçirmekle suçlanan Ömer El Beşir ve 27 kişinin yargılandığı dava duruşmasının 15 Eylül’e ertelendiğini duyurdu.

  Mahkeme Başkanı duruşmanın başlamasında yaklaşık 45 dakika sonra, duruşmanın yeni korunavirüse karşı sağlık tedbirlerini hayata geçirmek için ertelendiğini belirtti.

  Tamamen dolan mahkeme salonunda sadece birkaç kişinin maskeli olduğu ve bir çok avukatın bu konudaki endişelerin hemen dile getirerek, duruşmanın daha büyük bir salona alınmasını talep ettiği bildirildi.

  Temmuz ayı sonundan bu yana ilk duruşma bir çok kez ertelendi. Bu dava, Arap dünyasında bir ilki ifade ediyor. Yakın tarihte başarılmış bir darbenin faili ilk kez yargılama konusu oluyor.

  76 yaşındaki Ömer El Beşir, halk ayaklanması ardından Nisan 2019’da ordu tarafından iktidardan düşürülmüştü.

  Beşir duruşmada, arlarında eski başkan yardımcıları Ali Osman Taha ve general Bakri Hasan Salih’in de olduğu diğer sanıklarla birlikte hazır bulundu.

  Beşir ve diğer bir çok sanık, bundan 31 yıl önce “demokratik olarak” seçilen Başbakan Sadık El Mehdi hükümetini devirmekten idam cezasına çarptırılma riski taşıyor. Bu darbe, Sudan’ın bağımsızlığını elde ettiği 1956’dan sonraki üçüncü darbe olmuştu.

  Sudan’da isyancı hareketlerle barış anlaşması

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here