HDP Gençlik Meclisi: Yeni yaşam için harekete geçiyoruz

0
217

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu, Dünya Barış Günü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kapitalist modernitenin özelde gençler ve kadınlar üzerinde tam bir soykırım savaşı yürüttüğü bu günlerde, büyük bir direnişle onurlu bir barışı sağlamayı ve özgür bir gelecek inşa etmenin öncülüğünü yapmak için harekete geçmenin tam zamanıdır. Egemenlikçi, sömürgeci ve faşizan politikalarla kaosa sürüklenen Ortadoğu adeta bir savaş deryasına dönüştürülmüştür. Sınırsız emek sömürüsü, kâr ve rant hırsı, liberalizmin yaşamın temel ideolojisi haline getirilmiş olmasıyla toplumsal değerler tümden yok edilmek istenmektedir” denildi.

‘GENÇLER HER YERDE BAŞKALDIRIYOR’

“AKP-MHP faşist rejimi içinde bulunduğu derin çöküş sürecini halklara, gençlere ve kadınlara saldırarak hem fiziki, hem de özel savaş politikalarıyla insanlık düşmanı bu rejimini ayakta tutmanın savaşını vermektedir” vurgusunda bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sadece son bir hafta içinde dört gençlik meclisi üyesi arkadaşımız kaçırılmış, tehdit edilmiş ve işkenceye maruz bırakılmıştır. 90’lı yılları aratmayan bu politikalar bizlere de tarihimizden aldığımız direniş mirasıyla daha da güçlenme ve direnişin büyüyüp faşizme nefes aldırmayacak düzeye gelmesi gerektiğini şiddetle hatırlatıyor.

Tüm bu saldırı ve yıldırma politikalarına rağmen Kürdistan’ın dört parçasından Ortadoğu’ya, Ortadoğu’dan Avrupa ve Amerika’ya kadar her yerde gençlik öncülüğünde antifaşist bir cephe örülmekte ve sol-sosyalist, demokrat ve devrimci gençlik her türlü gericiliğe, sömürüye, işgale ve talana karşı başkaldırmış durumda. Özelde Kürt gençlerinin öncülüğünde Kürdistan’da, Ortadoğu’da ve Avrupa’da gençlik örgütleri çeşitli kampanya ve hamle ilanları ile bu düzeni değiştirmeye aday olmuş ve üçüncü bir yolun mümkün olduğunu haykırmaktadır.

Bizler de HDP Gençlik Meclisi olarak Kürt gençleri öncülüğünde yaratılan bu evrensel gençlik hareketini selamlıyor, onlardan aldığımız güç ve inançla daha kararlı bir yürüyüşün sahibi olduğumuzu belirtiyoruz.

HDP Gençlik Meclisi olarak Haziran ayında başlattığımız kampanyamız belli bir kazanım aşamasına ulaştı. Fakat savaş ve faşizm koşullarını yenmenin daha güçlü ve uzun soluklu bir yürüyüşü gerektirdiği gerçekliğinden yola çıkarak, kampanyamızı daha geniş bir çerçevede 6 aylık bir kampanya sürecine evriltiyoruz.”

6 AYLIK KAMPANYA

HDP Gençlik Meclisi, 6 aylık kampanyaya ilişkin şunları kaydetti:

“- Kapitalizmin doğa düşmanlığı ile her türlü doğa talanı ve ekolojik kırıma karşı harekete geçiyoruz!

– Kadın düşmanı erkek egemen sistemin kadını katleden, taciz ve tecavüze maruz bırakan, katillerini yargılamayın ödüllendiren eril zihniyete karşı Harekete geçiyoruz!

– Asimilasyon ve geleceksizleştirme merkezi haline gelen cinsiyetçi eğitim sistemine karşı harekete geçiyoruz!

– Her üç gençten birinin işsiz olduğu ve geçinemediği için intihara sürüklendiği, rant ve çıkar hırsına dayalı ekonomi politikalarına karşı harekete geçiyoruz!

– Halklar Önderi Sayın Abdullah Öcalan şahsında halklara uygulanan bu insanlık dışı tecrit duvarlarını yıkmak için harekete geçiyoruz!

– Gençliği madde bağımlılığı ve ajanlık dayatmalarıyla tarihsel kültüründen ve ahlakından koparmak isteyen özel savaş politikalarına karşı harekete geçiyoruz!”

Açıklamanın sonunda, sol-sosyalist, demokrat ve devrimci gençliğe “Yeni yaşamı inşa etmek için hep birlikte harekete geçelim” çağrısı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here