Başaran: İktidar tecavüzcü askeri sahipleniyor

0
176

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, parti genel merkezinde kadın gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.
Başaran, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlayarak, savaştan en çok etkilenenlerin kadınlar olduğunu belirtti. Batman’da İpek Er’e tecavüz eden ve intihara sürükleyerek ölümüne neden olan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın salıverilmesine değinen Başaran, bu durumun “özel bir yönelim” sonucu olduğunu kaydetti. Başaran, Orhan’ın serbest bırakılmasına karşı kadınların itirazlarını yükselttiğine dikkati çekerek, “Ancak maalesef iktidara yakın basın aracılığıyla ve iktidar sözcüleri tarafından Musa Orhan’ı sahiplendiklerini görüyoruz. Her gün İpek Er’i suçlayıcı, neredeyse suçlu gösterecek, Musa Orhan’ı mağdur gibi gösterecek bir takım yazıların yazıldığını, bunun örgütlendirildiğini çok iyi görüyoruz” dedi.

‘ÜNİFORMALI OLMASI CEZASIZLIĞI GETİRİYOR’

Fail Orhan’ın üniformalı olmasının cezasızlık politikasını beraberinde getireceğini kaydeden Başaran, “Ve gördük ki failin kimliği bir koruma kalkanı. Kendisi ifade etmişti; ‘bana bir şey olmaz’ diye. Musa Orhan’a bir şey olmadı, dosyada suçu sabit olmasına rağmen Musa Orhan serbest bırakıldı. Görevinden ihraç edildi ancak elini kolunu sallayarak bu suçu işleme iradesini devam ettiğini görüyoruz” diye belirtti.
Başaran, Ağustos ayı içinde 27 kadının erkekler tarafından katledildiğini dile getirerek, kadın cinayetleri karşısında iktidarın takındığı tavrı eleştirdi. Başaran, şöyle dedi:
“Aile ve Sosyal Bakanlığının takındığı tavır bir kitapçıkla aşkın tarifini yapmak oldu. Bu katledilen kadınların büyük çoğunluğunun evin içerisinde beraber yaşadığı erkekler tarafından katledildiğini, yüksek sesle sokaklarda ve alanlarda haykırmıştık. Kadınlar olarak öldüren aşk istemiyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aşkın tarifini yapacağına pandemi başladığı zaman istediğimiz gibi acil eylem planı açıklamalıydı, kadınların can güvenliğini güvence altına almalıydı.”

‘İKTİDAR ŞİDDET UYGULAYANLARI BIRAKTI’

Başaran, İnfaz Yasası ile kadına yönelik şiddet uygulayanların serbest bırakıldığının, yasa ile serbest bırakılan erkeklerin bu suçu işlemeye devam ettiğini söyledi. Başaran, şunları söyledi: “Yine iktidarın bazı alanlarda istismarcıları ve tecavüzcüleri nasıl koruduğuna yönelik bir örneği de Sakarya’da bir tarikat liderinin istismar olayında gördük. Yine bir örnek Kilis’ten. 17 yaşında genç bir kadın tecavüze uğradı, ancak çocuk doğurunca bu anlaşıldı. Musa Orhan vakasında olduğu gibi önce bu erkek tutuklandı, sonra serbest bırakıldı. İşte iktidarın kadınlar ve çocuklar için yarattığı ortam bu.”
İktidarın HDP’yi hedef göstermesine tepki gösteren Başaran, şunları söyledi:
“Tuma Çelik meselesinde onlarca defa söyledik. Kadının beyanının öncesinde farklı olduğunu ve bundan dolayı mekanizmalarının işletilmediğini ve fezleke ile beraber kadının beyanının tecavüz olması nedeniyle tavrımızı ortaya koyduğumuzu net bir biçimde ifade etmiştik. Ancak iktidar bu meseleyi partimize, partimizdeki kadın yapısına, Türkiye kadın mücadelesine, Kürt kadın hareketine, feminist kadın hareketine bir saldırı aracı haline getirdiğini görüyoruz.”
Milletvekili Tuma Çelik’in dosyasının şu anda Meclis komisyonunda olduğunu ifade eden Başaran, komisyonun bir rapor hazırladığını ve bu rapor doğrultusunda dokunulmazlığının kaldırılacağı, yargılanması için çalışma yürütüldüğünü belirtti.

‘NADİRA KADİROVA İÇİN NE YAPTINIZ?’

AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Nadira Kadirova için iktidara “ne yaptın” diye soran Başaran, şunları dile getirdi:
“Bırakın dokunulmazlığının kaldırılmasını, dosya takipsizlikle sonuçlandırıldı. Ailesi defalarca çağrı yapmasına rağmen bu konu ile ilgili bir araştırma yapılmadı ve üstü örtüldü. Genç bir kadın bir milletvekilinin evinde, silah kullanmasını bilmediğini söylenmesine rağmen yaşamını yitirdi. Bizden hesap sormaya çalışanlar bu konularda en son hesap soracak kişiler. AKP tüm kurumlarında erkekliği inşa eden bir iktidardır. Meclis’ten partisine sokaklara kadar her alanda erkekliği inşa ediyor, her alanda erkekliği kadınlara karşı bir saldırı aracı olarak kullanıyor. Kadınlar bu ülkede güvende değil.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here