Sol Parti’de iki kadın adaylığını açıkladı

0
125

Almanya’nın muhalefet partilerinden Sol Parti’nin eş başkanları 8 yılın ardından değişiyor. Mevcut eş başkanlar Katja Kipping ve Bernd Riexinger geçtiğimiz günlerde, Ekim ayının sonunda yapılacak parti kongresinde aday olmayacaklarını açıklamışlardı. Zaten Sol Parti’nin tüzüğünde yönetim mevkilerinde en fazla bir ismin 8 yıl görev yapması gerektiği ifade ediliyor.

Kipping ve Riexinger’in açıklamalarının ardından gözler Sol Parti kulislerine çevrilmişti. Beklenen açıklama dün geldi. Öğlen saatlerinde Hessen Eyalet Meclis Grup Başkanı Janine Wissler basına yaptığı açıklamayla eş başkanlık koltuğuna aday olduğunu açıkladı. 6 yıldır partinin eş başkan yardımcılığı görevini de yürüten Wissler “Uzun bir süre düşündükten sonra bu kararımı aldım” diye konuştu.

Wissler, geçtiğimiz Temmuz ayında “NSU 2.0” imzasıyla Neonazi gruplardan tehdit mektupları almasıyla gündeme gelmişti. Öğleden sonra ise bu kez bir başka sürpriz açıklama Thüringen Eyaleti’nden geldi. Aynı şekilde basının karşısına çıkan Sol Parti’nin bu eyaletteki grup başkanı Susanne Hennig Wellsow da adaylığı açıkladı.

‘GÖNLÜMDEN İKİ KADIN EŞ BAŞKAN GEÇİYOR’

Irkçı parti AfD’ye karşı aldığı sert tutumla sık sık gündeme gelen Wellsow “Adaylığım açıklayarak büyük bir sorumluluk aldığımın farkındaydım. Gönlümden iki eş başkanın da kadın olması yatıyor” diye konuştu. Yaygın Alman medyasında Sol Parti’nin “şahin” isimlerinden biri olarak nitelendirilen Wellsow, şubat ayında Alman siyasetinde depreme yol açan Thüringen Eyalet Meclisi’ndeki başkanlık oylamasında aldığı sert tavırla dikkat çekmişti.

31 Ekim’de yapılacak parti kongresinde Sol Parti tüzüğünde değişiklik yaparak iki kadın ismin de eş başkan olmasının önünü açabilir. 2017 yılındaki genel seçimlerde yüzde yüz 9’luk bir başarı elde ederek Federal Meclis’te 69 kürsü kazanmıştı. Şu andaki eş başkanlar Katja Kipping ve Bernd Riexinger birçok kez yaptıkları açıklamalarla Türk devletinin soykırımcı siyasetini sert sözlerle eleştirmiş, Kürt halkının temel hak ve özgürlüklerine kavuşmasından yana tavır almışlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here