Die Linke: Despot Erdoğan, HDP’yi susturamayacak!

0
179

Die Linke Eşbaşkanları Bernd Riexinger ve Katja Kipping, HDP’yi hedef alan saldırılara tepki gösterdi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bugün öğrendiğimiz üzere HDP’nin üst düzey temsilcilerine yönelik yeni bir tutuklama dalgası başladı. Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de aralarında bulunduğu birçok HDP yöneticisi dahil 82 kişi gözaltına alınacak ya da alındı. Operasyona, HDP’nin Suriye’deki Kürt kenti Kobanê’ye yönelik IŞİD saldırısı ve Türk hükümetinin İslamcı terörist milislere verdiği desteğin protesto edildiği 2014’teki gösterilerin çağrısı gerekçe gösterilmiştir. HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, diğer suçlamaların yanı sıra ‘Kobanê protestolarına’ dahil olmak üzere çeşitli gerekçelerle 2016’dan beri cezaevinde tutulmaktadır.

Hukukun üstünlüğünün tüm ilkeleri askıya alındığı için bu gözaltıları şiddetle kınıyoruz. Bu gözaltılar, Erdoğan’ın otoriter hükümetine karşı çıkan demokratik bir muhalefet partisini ezip susturmayı amaçlamaktadır. Alman Hükümeti’ni derhal harekete geçmeye ve Türkiye’deki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep etmeye çağırıyoruz.

Almanya, Türkiye’deki demokratik özgürlükleri çiğnemeye devam eden bu rejimi desteklemeyi bırakmalıdır. HDP ve Türkiye’deki demokratik güçlerle dayanışmamızı ilan ediyoruz! Despot Erdoğan, HDP’yi susturamayacak!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here