Buldan: AKP’yi iktidardan düşüreceğiz

0
368

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisine yönelik siyasi soykırım operasyonunda Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in de gözaltına alınması nedeniyle Kars’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Buldan’ın Kars’ta yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

“Bugün Kars’tayız, Kars halkının seçilmiş temsilcisi, belediye eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in gözaltına alınmasını kınamak ve Kars halkı ile dayanışmak için buradayız. Kars’a gelirken birçok engelleme ile karşılaştık. Dün akşam Kars Valiliğinin çıkardığı genelgeyle bugün Kars’a giriş ve çıkışların, konvoyların ve etkinliklerin yasaklanmasının hiçbir anlamının olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. Biz buraya Kars halkıyla dayanışmaya geldik, buraya halkımızın gasp edilen iradesini sahiplenmeye geldik. Kars halkının binbir emekle ve mücadele ile elde edilen kazanımlarının AKP hükümeti tarafından alınmasına karşı çıktığımızı göstermek için geldik.

‘HDP HİÇBİR ZAMAN BÜZÜLMEDİ’

Ancak Kars Valiliği dün akşam açıklamış olduğu genelgeyle bugün Kars’a giriş ve çıkışları yasakladı. Çevre il ve örgütlerimizin, belediye eşbaşkanlarımızın buraya gelişine müsaade edilmedi.

HDP hiçbir zaman küçülmedi, ezilmedi, büzülmedi. HDP her zaman büyüdü ve güçlendi. Sizlerin bu uygulamaları da bizi daha büyütecek ve güçlendirecek, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Evet, bugün Kars Belediye Eşbaşkanımız Ayhan Bilgen gözaltında, onunla birlikte bu ülkede siyaset yapan birçok arkadaşımız, MYK üyelerimiz, kadın arkadaşlarımız gözaltında tutulmaya devam ediyor.

‘SORUMLUSU AKP İKTİDARIDIR’

Biz bu operasyonun amacını çok iyi biliyoruz. 6 yıl önce gerçekleşen 4 yıl önce soruşturma başlatılan Kobanê meselesinden kaynaklı açılan bu soruşturmada arkadaşlarımızın suçlu olduğunu düşünmüyoruz. O olaylarda yaşamını yitiren insanlar bizim partili arkadaşlarımızdı. O dönem sokaklarda, caddelerde protesto gösterileri yapanlar Kobani düşmesin diye Kobani halkına destek amaçlı yapmışlardır. Ancak bu işin içine başka eller girmiş ve bu olaylar farklı bir boyuta çekilmiş, insanlar katledilmiş ve bu katliamlardan HDP sorumlu tutulmaktadır. Bu işin sorumlusu bizzat AKP hükümetidir.

‘AKP’Yİ İKTİDARDAN DÜŞÜRECEĞİZ’

Evet, bugün anketlerde 50+1 oranını göremeyen AKP hükümetinin saldırganlığını anlamaya çalışıyoruz. Çünkü onlar iktidara geldikleri zaman gitmemek üzere geldiklerini söylediler. Oysa şunu bilsinler ki bu ülkede muhalefet, kadınlar, HDP, gençler ve AKP hükümetinden rahatsız olan güçler mutlaka ama mutlaka gelecek ilk sandıkta AKP’yi iktidardan düşürecektir değerli arkadaşlar. Bunun müjdesini veriyoruz sizlere. AKP gidecek, bundan hiç kimse kuşku duymasın. Ancak yaptıkları ve bundan sonra yapacakları suçlar ve bu suçlara ortak olanlar mutlaka adil bir yargı önünde hesap verecek ve cezasını çekecektir. Bu kadar zulmün, bu kadar baskının, bu kadar şiddetin hesabını mutlaka AKP hükümeti vermek zorundadır. Bizler, TBMM’de temsiliyeti olan bir partiyiz; ancak bugün AKP, HDP’siz bir Meclis, HDP’siz bir Türkiye, Kürtlersiz bir Türkiye, muhalefetsiz bir Türkiye yaratmaya çalışmaktadır. Ancak şunu bilsinler ki Türkiye’de HDP gittikçe büyüyen bir partidir, her anket sonucunda gittikçe büyüdüğümüzü gördükleri için bu kadar saldırganlaşıyorlar. Gittikçe bize desteğin arttığını gördükleri zaman iste bu tür operasyonları yapmaya çalışıyorlar ama nafile kaybedecek olan AKP hükümetidir, kaybedecek olan bu usulsüzlükleri, bu hukuksuzlukları, HDP’ye, muhalefete, kadınlara, gençlere, Kürtlere uygulayanlardır.

Ayhan Bilgen bugün Kars’ta yeni bir yol açmıştır. Bütün hırsızlıklarını, usulsüzlüklerini, kayyımların yaptıklarını, her şeyini gözler önüne seren bir belediye eşbaşkanımız vardır. Biz Ayhan Bilgen ile gurur duyuyoruz, Kars halkı da Ayhan Bilgen ile gurur duyuyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here