Siyasi soykırıma Ankara ve Hatay’dan tepki

0
181

Rehin alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri için Ankara İl Emniyet Müdürlüğü önünde partinin milletvekilleri tarafından açıklama yapıldı.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, gözaltında bulunan siyasetçilerden bilgi alınmasının engellenmesine tepki gösterdi. Siyasetçilerle görüşme taleplerinin olduğunu kaydeden Kerestecioğlu, emniyetteki koşulların kötü olduğunu belirtti.

Kerestecioğlu, şöyle konuştu: “5 gündür arkadaşlarımız içeride. Geliyoruz, bilgi almaya çalışıyoruz, ancak izin verilmiyor. 6 yıldır yapılmayan soruşturma kirli bir oyuna dönüşmüş durumda” dedi. Emniyet yetkililerinin kendilerine yönelik tutumuna tepki gösteren Kerestecioğlu, “Burada yemek sorunu var. Arkadaşlarımıza taze yemek verilmiyor, bayat yemekler veriliyor. 3 arkadaşımız yemeklerden zehirlendi. Hasta olan arkadaşlarımız var.”

“Pandemi koşullarında arkadaşlarımızın can güvenliğine ve yaşamına bir şey olursa siz sorumlusunuz” vurgusunda bulunan Kerestecioğlu, 20 milyonu aşan bir temsiliyeti bulunan partilerinin yok sayılamayacağını söyledi. Kerestecioğlu, “İçerideki arkadaşlarımız baş eğmediler, hiçbirimiz de baş eğmeyeceğiz. Zannetmeyin bu hep böyle gidecek, bu ülkeye demokrasi geldiğinde herkes adil yargılanacak. Yargının ve yargılamanın siyasi olduğunun farkındayız” dedi.

HATAY

HDP Hatay İl Örgütü de parti binasında gözaltıları protesto etti. “HDP umuttur, umut susturulamaz” pankartının açıldığı eyleme SYKP ve Defne Halk İnisiyatifi de destek verdi.

HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, “HDP ne dün ne bugün haksızlığa ve şiddete boyun eğmedi. Bundan sonra da eğmeyecektir” dedi. 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here