Antalya’daki STK ve siyasi partilerden barış için diyalog çağrısı

0
153

Antalya’daki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, “İşkenceye karşı mücadele ve Kürt sorununda barış-diyalog sürecinin başlatılması çağrımızdır” başlıklı bir açıklama yayınladı.

“İşkenceye karşı mücadele ve Kürt sorununda barış-diyalog sürecinin başlatılması çağrımızdır” başlıklı açıklamada, hastane raporuyla helikopterden atıldığı belgelenen Servet Turgut ve Osman Şiban’ın maruz kaldığı işkence hatırlatılarak, “Kanlı 90’lar sürecinde de çok sayıda işkence mağduru helikopterden sallandırılıp geri içeri alındıklarını anlatmış ve o dönemde bazı kişilerin de helikopterden atılarak katledildiği iddiaları da gündemde yer almıştı. Son olayın, doksanlardaki gibi paramiliter güçler eliyle değil, doğrudan resmi güçler tarafından yapıldığı iddia edilmektedir. Operasyona katılan ve helikopterde bulunan kişilerin kimliği bellidir. Bu kişiler ve emri verenlerle ilgili, işkence ve yaşam hakkı ihlali nedeniyle derhal etkin bir soruşturma başlatılmalı ve failler görevden el çektirilerek tutuklanmalıdırlar” denildi.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu ve Adalet Bakanlığı’nı sorumluluklarını yerine getirmeye davet edilen açıklamada, “Kürt sorununda derinleştirilen ‘çözümsüzlük ve çökertme’ siyasetine paralel olarak, yaygınlaşan işkence ile birlikte, Kürt halkına yönelik doksanların bütün vahşetinin, göstere göstere yeniden devreye sokulmasına tanık olmaktayız. Ülkeyi siyasi, ekonomik ve insani çıkmaza sürükleyen, şiddet sarmalına iten Kürt sorununda çözümsüzlük siyasetinden vazgeçilmeli, toplumun bütün kesimlerini kapsayan bir toplumsal barış ve diyalog süreci başlatılmalıdır. Bütün demokrasi güçlerini, toplumsal muhalefeti, yaşanan işkence ve vahşi cinayetin sorumlularının açığa çıkarılıp yargılanmalarını sağlamak, bu vahşetin de cezasızlıkla sonuçlanmasına engel olmak için seslerini yükseltmeye, işkence, şiddet ve katliam politikalarına zemin hazırlayan çözümsüzlük siyasetine karşı, barış-diyalog ve çözüm talebine sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

İmzacı kurumlar şöyle:

“Antalya Abdal Musa Derneği

Antalya Ekoloji Meclisi

Antalya Halkevi

Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği

Antalya Özgürlükler Derneği

DİSK Devrimci Turizm İşçileri Sendikası

DİSK /Emekli-Sen

Emek Partisi Antalya İl Örgütü

ESP Antalya

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya şubesi

Halkların Demokratik Kongresi

HDP Antalya İl Örgütü

İHD Antalya Şubesi

İmece

KESK Antalya Şubeler Platformu

Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültürü Cemevi Derneği

Pir Sultan Abdal Derneği

Sol Parti Antalya

SYKP Antalya İl örgütü

TİP Antalya İl Örgütü

Tüm Emekli Sen Antalya Şubesi.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here