İran: Yukarı Karabağ’a terörist transferi kabul edilemez

0
188

Hasan Ruhani, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, İran’ın Azerbaycan ile olan sınırı boyunca “hiçbir şekilde teröristlerin varlığını hoş görmeyeceğini” kaydetti.

Bu açıklama Türk devletinin Ermenilere karşı Yukarı Karabağ’a Suriye ve başka bölgelerden cihatçı çeteleri taşıması ardından geldi.

Geçen hafta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yüzlerce çete mensubunun taşındığını söylerken, bu bilgi ABD ve Rusya tarafından da doğrulanmıştı.

Ruhani, “İran hiçbir bahaneyle terörist grupların sınırlarına yaklaşmasına izin vermeyecek” dedi.

Ruhani, “İran-Azerbaycan sınırı çevresine Suriye ve başka bölgelerden belli sayıda terörist transferinin kesinlikle kabul edilemez” diye ekledi.

“Dikkatsizlikle olsa bile İran topraklarına obüsler düşmesi de kabul edilemez” diyen Ruhani, uluslararası toplumu  Yukarı Karabağ çatışmasının başka ülkelerin de dahil olduğu bir bölgesel savaşa dönebileceği konusunda uyardı.

İran Savunma Bakanı general Amir Hatemi de Salı günü Meşed kentini ziyareti sırasında Ermenistan ve Azerbaycan’ı İran topraklarına yönelik tüm zararlar konusunda uyardı.

Hatemi, ayrıca Yukarı Karabağ’daki çatışma alanları ile sınır bölgelerine ağır topçu birliklerini yerleştirdiklerini, sınırdaki olayların artması halinde daha fazla hazırlık yapacaklarını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here