Avukatlara polis ablukası ve saldırı

0
169

Baroların genel kurul toplantılarını ertelenmesini protesto etmek için İstanbul Barosu önünde bir araya gelen avukatlar, polis tarafından engellendi. Baronun dört bir yanını araçlarla ve çevik kuvvet ekiplerce ablukaya alan polisler, alana gelen avukat ve basın mensuplarını zorla baronun bulunduğu dar sokağa yönlendirdi. Buna tepki gösteren avukatlar, polisin küfür ve tartaklamasına maruz kaldı. Tüm engellemelere rağmen açıklama yapan avukatlar, baskılara boyun eğmeyeceklerini ifade etti. Avukatlar, Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri de andı.
Açıklamada imzası olan avukat örgütleri şunlar:
“Avukat Hakları Grubu /Avukat Hareketi / Avukatlar Sendikası / Çağdaş Avukatlar Grubu/
Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi/ Demokrasi İçin Hukukçular /
Hukuk Hareketi Platformu / Hukukta Sol Tavır Derneği / Kartal Hukukçular Derneği
Katılımcı Avukatlar/ Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi
Özgürlükçü Demokrat Avukatlar /Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi.”

AMED
Amed Barosu’nun 47’nci Olağan Genel Kurulu’nun düzenlenmesi kararlaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’ne gelen avukatlar, içeri alınmadı.
Türkiye’de 80 baronun seçimlerinin hukuk dışı bir kararla ertelenmesine tepki gösteren Baro Başkanı Aydın, devlet kurumlarının ve yargının da dahil olduğu adaletsizliklerin günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini söyledi. Açıklamanın ardından avukatlar, Kültür ve Kongre Merkezi’nden Amed Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’na kadar sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here