Cezaevinde yargı gözetiminde cinayet

0
216

1995 doğumlu Serkan Tumay, aldığı bir cezadan ötürü önce Manisa H Tipi cezaevine konulduğunda henüz 20 yaşındaydı. Burada disiplin cezasına çarptırılan Tumay, 2015 yılında Kırıkkale F Tipi Yüksek güvenlikli cezaevine nakledildi. 5 yıllık cezası biten Serkan Tumay, cezaevi idaresi tarafından kendisine verilen disiplin cezalarını tamamlayarak tahliye olmayı beklerken cezaevinde gardiyanlarla bazı sorunlar yaşamaya başladı.

Ailenin verdiği bilgilere göre gardiyanlar iki hafta önce Serkan Tumay’ı kör bir noktaya çekerek öldüresiye dövdü. Kafası ve kolu kırılan Serkan’ın yaşananları dışarıya anlatmaması için de tehdit edildi. Serkan Tumay’ın hücre arkadaşı Hakan Ecevit, annesiyle yaptığı telefon görüşmesinde Serkan’ın durumunun ciddi olduğunu ve ailesine haber verilmesi gerektiğini söyledi. Bu bilginin dışarı sızmasına sinirlenen gardiyanlar Hakan’ı tek kişilik koğuşa alırken, Serkan da odasında tek kalmaya başladı.

NAKİL İSTEĞİNE YANIT VERİLMEDİ

Harekete geçen ailesi 29 Eylül 2020 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulunarak Serkan Tumay’ın can güvenliğinin tehdit altında olduğunu ve cezaevinde darp edildiğini belirterek başka bir cezaevine naklini istedi.

Başvuruyu değerlendiren Kırıkkale Cumhuriyet Savcılığı, Serkan’ın darp edilmesine ilişkin kovuşturmaya yer olmadığına dair takipsizlik kararı verdi. Ailesiyle en son geçen hafta görüşen Serkan Tumay, durumun ciddi olduğunu ve mutlaka naklinin gerçekleştirilmesi gerektiğini ailesine iletti. Bu Serkan’ın ailesiyle son görüşmesi oldu. İki gün sonra ailesini arayan Cezaevi İdaresi Serkan’ın adli bir vakadan ötürü öldüğünü ve cenazenin Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderildiğini söyledi.

‘KARDEŞİM ÖLDÜRÜLDÜ’

Kardeşi Serkan Tumay’ın göz göre göre ve planlı bir organizasyon sonucu öldürüldüğünü söyleyen Hakan Tumay, şöyle konuştu: “Kırıkkale Cumhuriyet Savcılığına 20 gün önce şikayet etmiştik. Dövüldüğü zaman şikayette bulunmuştuk ancak bir sonuç çıkmayınca kardeşim öldürüldü. Cezaevi idaresi, infaz koruma memurları, Kırıkkale Cumhuriyet Savcısı kardeşimin ölümünden sorumlusudur. 5 senedir orada kalıyordu.

Manisa H Tipi’nden Kırıkkale Cezaevi’ne nakledildi. Cezası bitmişti ancak disiplin cezalarından ötürü hala kalıyordu. Darp edildiğinde cezaevi idaresi ile görüştük. Adalet Bakanlığına dilekçe yazdık. Cezaevinde yaşanan darp olayının ardından Cumhuriyet Savcılığı ‘Kovuşturmaya yer olmadığına’ kararı verdi. Şikayet ettiğimiz kapalı zarflar var.”

CİNAYETİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Son olarak kardeşiyle geçen hafta görüştüğünü söyleyen Hakan Tumay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önceki hafta dövdükleri için görüşmeye çıkarmadılar. Hastaneye dahi götürülmemişti. Yanındaki oda arkadaşını ayırıyorlar. O da arkadaşı darp edildiğini söylediği için o odadan çıkarılıyor. Tekli koğuşa alıyorlar, ne olduysa o tekli koğuşta oluyor. Serkan ile son görüştüğümüzde, beni tek başına aldılar.

En son annemi arayıp gelin cenazesini alın dediler. Adli Tıp Kurumu’ndan cenazesini aldık. Otopsi raporu ‘Adli Ölüm’den başka bir şey yazmıyor.Üstünü kapatmaya çalışıyorlar. Kardeşimin düşmanı bile yoktu. F tipi yüksek güvenlikli bir cezaevidir. Cezaevinde tutuklulara ‘Normal bir ölüm değil, araştırmasınlar’ demişler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here