İşçilerin direnişi sürüyor: Ölmek var, dönmek yok!

0
79

Karaman Ermenek’te ödenmeyen maaşları ve patronları tarafından gasp edilen tazminat hakları için Ankara’ya yürüyüş başlatan maden işçilerinin direnişi 58’inci gününe ulaştı. Dün bir kez daha Ankara’ya yürümek isteyen işçilerin önü Türk jandarması tarafından kesilmişti. İşçiler, Güneyyurt Belediye Meydanı’nda jandarma barikatı altında sabahladı.

Manisa’nın Soma ilçesinde Kırkağaç Çamı’nda işçilerle direnişte olan, aralarında Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreterleri Kamil Kartal ve Başaran Aksu’nun olduğu bir grup, sabah saatlerinde Güneyyurt’a geldi.

‘SON KEZ FIRSAT VERDİK; HAKKIMIZI ALACAĞIZ’

Barikatın önünde konuşan Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, “Bugün bu sorun çözülecek. Dün son defa fırsat verdik ama maalesef bizi hiç dinleyen yok. Bizim sorunumuzu çözmek isteyen yok. Biz kimsenin evini zorla basmadık, sadece hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı vermiyorlar ama biz alacağız” diye konuştu.

Jandarma komutanıyla görüşen Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Başaran Aksu, “Biz yürüyüş yolumuzdayız, yol açılsın, biz yürüyelim. Haksız değiliz, mağdur biziz. Pandemi bizim yürüyüşümüze engel değil. Herkesle görüştük ama sonuç yok. Bu sorunun köklü çözülmesi için yola çıktık” diye belirtti.

‘ŞİMDİ KAYBEDERSEK BİR DAHA KAZANAMAYIZ’

İşçilere seslenen Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal ise işçilere, “Soma’nın selamını getirdim. Siz Ermenek’te, onlar Soma’da gasp edilen haklarını almak için günlerdir mücadele ediyor” şeklinde seslendi.

“Devlet denilen bir aygıt var” ifadesini kullanan Kartal, şöyle devam etti: “Bu devlet ve onu sevkle idare eden bir başka mekanizma var, yani siyasiler. Devlet soyut bir kavram ama devleti idare eden birileri var onlar siyasiler, iktidar partisi. Şu ana iktidar da olan parti ve onunla koalisyonda olan parti, devleti sevkle idare ediyorlar. Siz haksızlığa uğradınız, adalete müracaat ettiniz. Ama adalet sağlanmadı. Eğer bugün bu mücadeleyi burada kaybedersek, bir daha Ermenek madenlerinde hak aramak mümkün olmayacak. Şimdi kaybedersek, bir daha kazanma şansımız olmayacak. Onun için sonuna kadar ölmek var, dönmek yok.”

“Yolu aç jandarma, geliyoruz Ankara”, “Ermenek düşünme, madencini küstürme”, “Direne direne direnişten zafere” sloganları atan işçilerin jandarma barikatındaki bekleyişi sürüyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here